Premiér Fiala: Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy

30.06.2025 21:15 | Monitoring

Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek 26. června 2025 zúčastnil jednání Evropské rady v Bruselu. Lídři členských států diskutovali o posílení konkurenceschopnosti Evropské unie, ekonomice a bezpečnostních otázkách včetně vývoje na Blízkém východě a Ukrajině.

Premiér Fiala: Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy
Foto: Youtube
Popisek: Premiér Petr Fiala na debatě s občany v Ostravě

Před začátkem summitu proběhlo ranní pravidelné jednání skupiny států prosazujících přísnější migrační politiku. Zcela poprvé se k této skupině připojilo Německo. „Jde o velký úspěch naší iniciativy, která usiluje o přísnější migrační politiku. Už dnes bych mohl konstatovat, že vytvoření skupiny a její výsledky jsou velkým úspěchem a je dobře, že se setkání pravidelně účastní předsedkyně Evropské komise a že si Komise bere naše návrhy za své,“ uvedl premiér Petr Fiala, který následně okomentoval samotný průběh Evropské rady.

Velmi důležitá byla debata o posilování evropské obrany a bezpečnosti a bylo to jedním z ústředních témat summitu. „Reagovali jsme na nedávný závazek na NATO, tedy vydávat pět procent do obrany. Bavili jsme se proto, jak nejlépe investovat tyto prostředky. Podpořili jsme v této souvislosti snižování byrokracie pro obranný průmysl, abychom vytvořili podmínky, aby průmysl mohl navýšit své výrobní kapacity,” prohlásil předseda vlády a zdůraznil, že pro český obranný průmysl jde o velkou příležitost, protože raketově roste a zaměstnává stále více lidí. V závěrech pak bylo odsouhlaseno i posilování financování obranného průmyslu ze strany Evropské investiční banky a soukromých bank. Tento postoj Česká republika dlouhodobě zastává, podporuje a prosazuje.

Jedním z okruhu summitu byla debata o ekonomické části. Premiér zopakoval a odmítl návrh Evropské komise na snížení emisí o 90 % do roku 2040 a prezentoval postoj 18 států prosazujících úpravy systému klimatických povolenek ETS 2. „Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy. Česká vláda udělá vše pro to, aby ochránila firmy i domácnosti, proto jsme iniciovali návrh změn obchodovaní, který už podpořila nadpoloviční většina členských zemí EU a společně požadujeme úpravu po Evropské komisi,” vysvětlil premiér.

Během odpoledne proběhla debata o Blízkém východu a Ukrajině, kde Česká republika sehrála důležitou roli. V závěrech zazněla jasná výzva, že Írán nesmí získat jadernou zbraň, a rovněž odsouzení teroristických činů Hamásu s požadavkem na propuštění všech rukojmích. Zároveň byla vyjádřena výzva Izraeli k řešení humanitární situace v Gaze. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během summitu připojil formou videokonference a požádal o další podporu. Česká republika nadále pokračuje v muniční iniciativě a podporuje Ukrajinu vojensky i politicky. Odsouhlasena byla výzva odsuzující podporu Ruska ze strany Iránu, Běloruska či Severní Koreje. Tento postoj nepodpořilo pouze Maďarsko.

Evropská rada přijala také české priority: snižování byrokracie, omezení nadměrné regulace a odstranění překážek na vnitřním trhu, zejména u přeshraničních služeb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

21:03 Kordová Marvanová: Takový zákon by bylo lepší neschválit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k takzvané rozvodové novele