Tato místa se firmám nedaří obsadit z důvodu nízkých mezd, které zaměstnancům nabízejí a ti pak odcházejí pracovat do zahraničí kvůli vyšším výdělkům.Firmy zápasí s nedostatkem zaměstnanců, kteří se často nechají zlákat nabídkou ze sousedního Německa nebo Rakouska. Za vyšším finančním ohodnocením a nejrůznějšími sociálními úlevami, kterým české firmy ani zdaleka nekonkurují tak odcházejí kvalifikovaní, bez kvalifikace a i ti co neumí řeč. Většina českých firem, a to i kdyby chtěla, si nemůže dovolit mít celkové náklady na zaměstnance jako firmy v zahraničí.
Od 1.1.2017 byla minimální mzda v Německu nastavena na 8,84 Eura/hodinu. V některých oborech může být minimální mzda vyšší díky kolektivním smlouvám. Například ve stavebnictví je ve výši 11,15 Eura/hodinu. V přepočtu na české koruny je minimální mzda v Německu cca 230 Kč, to je asi 4x více než česká hodinová minimální mzda, která je 66 Kč. Minimální měsíční plat v Německu je tedy zhruba 40 000 Kč pro letošní rok, zatímco v České republice je tomu 11 000 korun. Kdyby naše sociálně laděné vlády pozvolně zvyšovaly minimální mzdu tak jak se mělo, tak tento rozdíl není tak markantní. Nyní by situaci chtěli zachránit pozváním levné pracovní síly z východu.
Vzhledem k množství zahraničních montoven zvláště těch německých, které lidem nabízejí práci za almužnu, ze které nemohou pomalu ani vyžít, se stala Česká republika lacinou manufakturou za humny Německa. O průměrné mzdě, která v 1.čtvrtletí letošního roku činila 23 704 Kč si většina těchto lidí může jen nechat zdát, proč se tedy divíme, že nám odcházejí lidé pracovat do zahraničí a nechtějí být novodobými otroky?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV