Ministr Petříček: S repatriačními lety budeme pokračovat už jen do Velikonoc

04.04.2020 15:52

Ministerstvo zahraničních věcí ČR úspěšně repatriovalo téměř 4500 českých občanů, dalším tisícovkám pomohlo vyjednáním výjimek, vystavením potvrzení, pomocí s hledáním posledních letů nebo vyjednáním místa v letadle jiné evropské země.

Ministr Petříček: S repatriačními lety budeme pokračovat už jen do Velikonoc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Petříček
reklama

Anketa

Kdo podle Vás pohořel v boji s koronavirem?

hlasovalo: 19693 lidí
V tuto chvíli MZV registruje méně než 2500 žádostí českých občanů o repatriaci do vlasti. Vzhledem k tomuto počtu jsou v plánu už jen lety do oblastí s vyšším počtem uvízlých Čechů, probíhat by měly do Velikonoc. Menším skupinám uvízlých Čechů zajišťujeme místa v letadlech, která vysílají další členské státy EU. Jedná se o největší akci svého druhu v českých dějinách.

„Vycházíme z předpokladu, že kdo nás dosud o pomoc s návratem domů nepožádal, ten se v nouzi nenachází. Repatriace jsou tu od pomoci lidem v nouzi, je samozřejmě právem každého tuto možnost nevyužít a v zahraničí zůstat. Pravděpodobně ale pak bude muset zůstat v cizině až do doby, než se všechna opatření uvolní, a to jak u nás, tak ve světě,” upozornil zbývající Čechy v zahraničí ministr Tomáš Petříček. „Počet Čechů v zahraničí, kteří jsou skutečně situacích, kdy nemají dlouhodobě kde bydlet, nebo jim končí víza atd., se výrazně snížil. Proto jsme se rozhodli, že s repatriačními lety budeme pokračovat už jen do Velikonoc, pokud nedojde k nějaké neočekávané změně,“ dodal šéf české diplomacie.

V tuto chvíli MZV plánuje vyslat ještě tři repatriační letadla, a to do těchto destinací:

  1. Austrálie a oba hlavní ostrovy Nového Zélandu - evidujeme asi 350 uvízlých Čechů v nouzi, v tuto chvíli je podepsána smlouva s aerolinkami, let proběhne v příštím týdnu, protože tamní úřady potřebují několik dní na vyřízení předjednané žádosti
  2. Bali – evidujeme cca 120 uvízlých Čechů, odlet proběhne 7. nebo 8. dubna
  3. Srí Lanka a Nepál - evidujeme celkem asi stovku občanů ČR, odlet proběhne 4. dubna

„V případě zásadního zhoršení situace v některém ze států, kde ještě o Češích v nouzi víme, nebo v případě žádosti o vypravení společného unijního letu, jsme připraveni operativně reagovat,” doplnil náměstek konzulární sekce Martin Smolek.

Repatriace dosud probíhá pro občany zdarma, je hrazena ze státního rozpočtu ČR a z fondů Evropské unie. Výjimku bude tvořit let do Austrálie a na Nový Zéland. Vypravení tohoto letu vyjde na více než 30 milionů korun, což je zhruba třikrát více než doposud nejdražší let na Filipíny. Zatímco některé státy za repatriaci z této vzdálené destinace vybírají v přepočtu i 26 tisíc korun, Češi si na návrat domů přispějí zhruba 18 tisíci Kč, což je standardní cena letenky z této oblasti v ekonomické třídě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šafránková (SPD): O svobodě slova nestačí pouze čas od času teoretizovat

0:15 Šafránková (SPD): O svobodě slova nestačí pouze čas od času teoretizovat

Projev na 49. schůzi Poslanecké sněmovny 27. května 2020 – Žádost Policie České republiky o vysloven…