Peksa (Piráti): Uvolněte patenty na očkování

13.05.2021 15:18

Návrhem se bude zabývat europarlament

Peksa (Piráti): Uvolněte patenty na očkování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Mikuláš Peksa

Pirátští europoslanci i nadále podporují dočasné uvolnění patentů na očkování proti covidu-19. To by podle nich vyřešilo nedostatek vakcín v hospodářsky méně vyspělých zemích.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19815 lidí

Evropská unie je dosud proti, příští týden budou ale o návrhu debatovat europoslanci v rámci globální vakcinační strategie. Přes sto z nich už letos v březnu podepsalo výzvu Evropské radě. Minulý týden iniciativu podpořily Spojené státy.

„Dokud nebude proočkována podstatná část světa, nikdo z nás není v bezpečí. A jediným řešením, jak toho dosáhnout co nejrychleji a nejlevněji, je uvolnění patentů na vakcíny. Máme silného partnera v podobě USA, kde prezident Biden s tímto krokem souhlasí. Je to totiž jediný rozumný krok, jak pandemii ukončit. S Piráty budeme na půdě Evropského parlamentu tlačit na to, abychom jako Unie uvolnili patenty co nejdříve," říká předseda Evropské pirátské strany a europoslanec Mikuláš Peksa.

V původním návrhu z října 2020 žádali zástupci Jihoafrické republiky a Indie o uvolnění patentů nejenom vakcín, ale i dalších léčiv či pomůcek na detekování covidu-19. Spojené státy ale nyní podporují pouze uvolnění patentů na očkování.

„Nesmí docházet k tomu, že v chudších zemích není čím očkovat, protože to vede k vytváření nových mutací viru, které se později rozšíří i k nám. Abychom se skutečně mohli vrátit k normálním životům, musíme proočkovat občany všech zemí, nejenom těch bohatých. Myslím, že jsme se v uplynulém roce tvrdě přesvědčili o tom, že pandemii porazíme pouze společnými silami,“ říká místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Podle něj by usnesení mohlo sloužit jako výzva Komisi, aby navrhla Radě udělení výjimky na patenty.

Piráti už letos v březnu vyzvali českou vládu, aby dočasnou výjimku z patentů podpořila. Myšlenku podporuje asi stovka zemí v rámci Světové obchodní organizace (WTO). Proti je například Austrálie, Brazílie, Švýcarsko nebo Velká Británie.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…