Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

26.04.2024 16:21 | Tisková zpráva

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdílení elektřiny, zvítězila v 15. ročníku soutěže Zákon roku. Umístila se na prvním místě v kategorii Nejlepší zákon roku 2023 pro byznys. Anketu Zákon roku organizuje poradenská společnost Deloitte a její advokátní kancelář.

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny
Foto: ČT24
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

„Sdílení elektřiny přináší revoluční změnu celého systému české energetiky. Na novele energetického zákona, která sdílení zavádí, jsme pracovali intenzivně a přistupovali k ní velmi pečlivě. Jsem opravdu rád, že to tak vnímají i hlasující v anketě a zvolili ji na první místo nejlepšího zákona pro byznys,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela s tím, že připravovaný systém vnímá MPO jako základ, který bude nadále rozvíjet tak, jak to umožní technické možnosti. „Děkuji také všem kolegům, kteří se na přípravě novely zákona podíleli, je to uznání jejich odvedené práce.“

Novela LEX OZE II umožní sdílení vyrobené energie a zakládání energetických společenství. Domácnosti, obce, firmy nebo školy budou moci vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně si ji mezi sebou sdílet. Výsledkem budou nižší výdaje za energie, zvýšení energetické nezávislosti jednotlivců i společnosti a v neposlední řadě také pozitivní vliv na životní prostředí.

„Do vzniku novely jsme zapojili co nejširší veřejnost od expertů z nevládních organizací, přes distributory až po Energetický regulační úřad či provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Výsledná podoba představuje funkční, a hlavně stabilní model budoucího fungování komunitní energetiky v České republice,“ říká vrchní ředitel energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Zákon roku (ZDE) je společným projektem firem, asociací a dalších subjektů, které se angažují v oblasti kvality regulace českého podnikání. Nominovanými počiny jsou obecně závazné právní předpisy České republiky či Evropské unie přijaté či schválené v uplynulém roce. Deloitte anketu pořádá od roku 2010.

Více informací ke komunitní energetice najdete na webu ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Martin Hájek byl položen dotaz

Už jste si vyhodnotili váš neúspěch ve volbách?

Na základě čeho jste čekali větší úspěch ve volbách, když víc než zájmy občanů ČR hájíte ty evropské – např. migrační pakt, grean deal, přijetí Eura atd? Nemyslíte, že je třeba, abyste víc naslouchali tomu, co chce většina lidí v ČR? Nebo čemu přičítáte váš neúspěch? Ještě bych řekl, že si za to můž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

8:40 Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

Senioři jsou už dlouho cílem opatření vlády Petra Fialy, která se jim dokonce po několikáté snaží zh…