Pobucký (ČSSD): Za vykácené stromy bude provedena náhradní výsadba

16.01.2019 22:08

Již koncem roku jsme informovali o kácení většího počtu vzrostlých stromů v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice. Zahájeno bude ve čtvrtek 17. ledna a potrvá několik týdnů.

Pobucký (ČSSD): Za vykácené stromy bude provedena náhradní výsadba
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Prostor kácení bude vždy vymezen bezpečnostní výstražnou červeno-bílou páskou a bude označen zákazem vstupu. V době kácení stromů bude nutné dbát v Sadech Bedřicha Smetany zvýšené pozornosti a opatrnosti a řídit se pokyny pracovníků společnosti provádějící kácení.

Káceny budou zejména lípy srdčité, ale také javory, břízy, akáty, hlohy a jasan. Důvodem je špatný zdravotní stav, vitalita a snížená provozní bezpečnost stromů.  Většina z nich je masivně napadena jmelím, které ze stromů vysává život, pak dochází k jejich uschnutí a odumření. Ačkoli odbor životního prostředí a zemědělství bojuje proti jmelí ořezy a postřiky, nacházejí se nejen v tomto parku, ale také jinde ve městě stromy, na kterých je jmelí tak rozšířeno, že ořezy ani postřiky již nepomohou a stromy musí být pokáceny z důvodu nízké provozní bezpečnosti. V případě hlohů a bříz se jedná o přestárlé dožívající stromy s téměř suchými korunami. U jasanu byla přístrojovým měřením zjištěna přítomnost rozsáhlé hniloby v kořenech, která snižuje jeho provozní bezpečnost.

Mgr. Michal Pobucký, DiS.

  • ČSSD
  • primátor statutárního města Frýdek-Místek
  • primátor

„Pokud by ke kácení stromů anebo jejich redukci nedošlo, mohlo by být ohroženo zdraví nebo život osob pohybujících se v parcích a to nemůžeme dopustit. Za vykácené stromy bude provedena adekvátní náhradní výsadba,“ řekl primátor Michal Pobucký. Město si na zeleni zakládá a každým rokem vysazuje nové stromy, za poslední dva roky jich bylo vysazeno na pět set. „Sromy jsou pro město důležité, plní několik důležitých funkcí. Zachycují prach, eliminují hluk a v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace, což je v poslední době, kdy máme spoustu horkých letních dnů, obzvlášť přínosné. V zájmu města je tedy vysazovat co nejvíce stromů,“ dodal primátor.

Kácení stromů bylo konzultovány s dendrologem, arboristou i zástupci ochranou přírody a krajiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SPD: Primátor Hřib svým rozhodnutím vůči Pekingu poškodí řadu našich podnikatelů!

14:50 SPD: Primátor Hřib svým rozhodnutím vůči Pekingu poškodí řadu našich podnikatelů!

Vedení pražské radnice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem dělá v rámci svého zviditelnění taková roz…