Potůček (ČSSD): Jde o podraz. Sprostý a hloupý

28.10.2013 16:13

Ač nerad, musím dát tentokrát výjimečně za pravdu Miroslavu Kalouskovi. Jde o podraz.

Potůček (ČSSD): Jde o podraz. Sprostý a hloupý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Výzva předsednictva ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, aby - druhý den po sněmovních volbách - rezignoval na post předsedy vítězné strany, a jeho odstavení z vyjednávacího týmu o nové vládě, je skutečně podrazem. Hned dvojitým. Kalousek říká: „Zaprvé je to podraz na vlastní členy strany, protože v okamžiku, kdy sociální demokracie jako vítěz voleb má veškerou energii věnovat sestavení silné a kompetentní vlády, tak předvede domácí zabijačku v přímém přenosu a zařízne si vlastního předsedu. A zadruhé je to podraz na voliče, protože celou kampaň je prezentován pan předseda Sobotka jako budoucí premiér v případě volebního vítězství.“

Připomeňme si, že na krajské úrovni se událo cosi podobného po sněmovních volbách v roce 2010 v Praze. Populární jednička pražské kandidátky Jiří Dienstbier ml. byl odstaven z povolebního vyjednávání – a nakonec i z podílu na moci na pražské radnici, kde ČSSD vkráčela do koaliční náruče s kmotry cinknutou ODS. Aby byla ODS po pár měsících jako užitečná idiotka odkopnuta a nahrazena TOP 09.

To rozhodnutí je sprosté. Na volební kampani se totiž podíleli všichni, včetně těch, kteří hlasovali pro ono usnesení. Se skrytými i otevřenými projevy neloyality vůči svému předsedovi, které se na nepřesvědčivém volebním výsledku ČSSD samozřejmě spolupodepsaly…

Rozhodnutí předsednictva ČSSD bude mít pro tuto stranu zničující důsledky. Bez ohledu na to, zda Bohuslav Sobotka svoji pozici předsedy uhájí či nikoli. V povolebních vyjednáváních odsuzuje ČSSD do role partnera, který bude v koaličních vyjednáváních nutně tahat za kratší konec provazu. Stejně tak tomu bude u nové vlády s účastí ČSSD. Pokud vůbec vznikne. Oslabuje schopnost ČSSD být kompetentní nositelkou levicově orientované politiky. Zvyšuje pravděpodobnost jejího rozštěpení.

V širším společensko-politickém kontextu dále oslabí už tak nízkou důvěru voličů v „zavedené“ strany, především právě v ČSSD, a podpoří jejich sympatie k jiným - především k těm novým a ještě méně čitelným - politickým subjektům.

Jde tedy o rozhodnutí nejen podrazácké a sprosté, ale i svrchovaně hloupé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Havlíček: V umělé inteligenci má Česká republika šanci hrát světový prim

15:13 Ministr Havlíček: V umělé inteligenci má Česká republika šanci hrát světový prim

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíče…