Primátor Hudeček: Univerzitám hrozí úpadek a finanční problémy

31. 1. 2014 14:11

Vysokým školám v Praze hrozí v následujících letech celkový úpadek a problémy s financováním. Varuje před tím pražský primátor Tomáš Hudeček. Vyzval proto premiéra Bohuslava Sobotku a ministra školství Marcela Chládka k urychlenému jednání s rektory vysokých škol.

Primátor Hudeček: Univerzitám hrozí úpadek a finanční problémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Hudeček

„Spolu s pražskými vysokoškolskými rektory a předsedou Akademie věd se shodujeme, že jestli ministerstvo školství bude Prahu ignorovat a z evropských peněz do pražských veřejných vysokých škol pošle pouhé drobné, můžeme se rozloučit s hlavním městem České republiky jako jedním z prestižních míst pro kvalitní univerzitní vzdělání,“ říká primátor.

Tomáš Hudeček proto již v předchozích dnech jednal s představiteli pražských univerzit a společně s nimi chce dosáhnout zvýšení objemu finančních prostředků, které půjdou z operačního programu do vysokého školství v hlavním městě.

Ministerstvo školství nechce dát do pražských univerzit více než desetinu prostředků z operačního programu na období 2014 – 2020. „Z celkových 90 miliard korun tak Univerzita Karlova, České vysoké učení technické, Česká zemědělská univerzita a Akademie věd ČR dostanou pouhých osm miliard korun. Vysokoškolské vzdělávání a věda je tím velmi ohrožena a je za pět minut dvanáct s tím něco udělat,“ varuje primátor.

Vysoké školy a výzkumné instituce potřebují 12 miliard přímých investic a 8 miliard neinvestičních prostředků, které pomohou udržet kvalitní výzkumníky v Praze. Tyto požadavky jsou společnou pozicí, kterou sídlí Praha, rektoři pražských vysokých škol a Technologická agentura ČR.

V Praze je polovina vědeckých pracovníků (cca 20 tisíc), je zde 60 procent výzkumného potenciálu a tři čtvrtě studentů vysokých škol jsou mimopražští. Aby se Praha „držela nad vodou“, je potřeba mít tři univerzity v první stovce světových univerzit. Není to pouze otázka hlavního města, ale prestiže vzdělávání celé České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tulpa (SLK): Na kraji se opět sešly žákovské parlamenty

20:20 Tulpa (SLK): Na kraji se opět sešly žákovské parlamenty

Celkem 135 žáků a 12 pedagogů z deseti škol se v pátek 6. prosince sešlo na tradičním setkání žákovs…