Ale od začátku. ČR je povinna do svého právního řádu implementovat směrnici EU č. 2015/720, která má za cíl snížit spotřebu plastových nákupních tašek. K dosažení těchto cílů ukládá směrnice obchodníkům povinnost prodávat od 1. 1. 2018 plastové odnosné tašky minimálně za náhradu nákladů, které odpovídají nákladům na její pořízení, kromě velmi lehkých plastových odnosných tašek (mikrosáčků) s tloušťkou stěny do 15 mikrometrů. Jediný český europoslanec Petr Mach (Svobodní) hlasoval proti. A ČR to skutečně do svého právního řádu zavedla novelou zákona o obalech č. 149/2017.
Jaká byla dosud praxe v ČR? Většina retailových obchodníků (obchodní řetězce, prodejci průmyslového zboží atd.) již minimálně pět let tyto tašky u pokladen nerozdávají zdarma, ale prodávají v ceně od 2,- Kč výše. Takže u tašek nad 15 mikrometrů tloušťky je tato ekologická směrnice zbytečná, tzv. se vlamuje do otevřených dveří.
Vyloženým nesmyslem se ale stává, když si uvědomíme, že tak jak dosud, jsou tašky (mikrosáčky) do 15 mikrometrů nezpoplatněny, tedy, že jsou volně přístupné a zdarma, plní-li hygienický účel. Tím se rozumí vložení pečiva, ovoce a zeleniny, uzenin apod. Díky agitce MŽP ČR víme, že na jednoho Čecha připadne spotřeba 300 plastových tašek a že je před nimi třeba přírodu a moře zachránit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV