Richterová (Piráti): Asistenti sociální péče by mohli být součástí řešení stárnutí společnosti

17.10.2019 20:20

Interpelace na ministryni Maláčovou na 35. schůzi Poslanecké sněmovny 17. října 2019 ve věci asistenti sociální péče - vyhodnocení fungování, zápočet odpracované doby.

Richterová (Piráti): Asistenti sociální péče by mohli být součástí řešení stárnutí společnosti
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Děkuji za slovo. Jsem ráda, že tu je paní ministryně a že můžeme spolu řešit asistenty sociální péče, což je relativně nový institut. A mě by vlastně zajímalo, zda má ministerstvo údaje, kolik asistentů sociální péče v naší zemi působí, zda nějak vyhodnocuje jejich fungování. A potom mám takovou celkovou otázku. Naše společnost stárne, všichni víme, že to bude čím dál tím větší výzva to zvládnout a právě asistenti sociální péče by mohli být součástí řešení. Takže mě zajímá, jaké praktické věci jim nabízíme, když - a to jsou informace z terénu - mají velký problém, aby se jim ta odpracovaná doba započetla do důchodu.

Já teď bohužel mám smůlu v tom, že mě paní ministryně neposlouchá... (Předsedající: Já vám rozumím.) Takže podstata té interpelace je v tom, zda existuje nějaká metodika na Ministerstvu práce, která upravuje to, jak se má započítávat odpracovaná doba do důchodu pro asistenty sociální péče, pokud pečují o více než jednu osobu. Není mi totiž zřejmé, proč by měli být nějak diskriminováni ti, kdo pomáhají více lidem, byť nejsou jejich příbuznými, a proč by měli mít potíže s tím, aby se jim ta odpracovaná doba do důchodu započetla. Souvisí to, myslím, s celkovým vyhodnocením toho nově fungujícího institutu nebo možností pracovat jako asistent sociální péče a zajímalo by mě tedy, zda ministerstvo se na toto nějakým způsobem zaměřuje a pokud taková metodika existuje, zda mě může být poskytnuta. (upozornění na čas) Děkuji.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Valachová (ČSSD): Kvalitní školství prostě není možné bez kvalitního financování

13:44 Valachová (ČSSD): Kvalitní školství prostě není možné bez kvalitního financování

Komentář na facebookovém profilu k nápadům snížit počty učitelů ve školách, které zazněli z vládních…