Seďa (ČSSD): Společný seminář Speciální skupiny pro Středomoří a Střední Východ

08.10.2014 9:43

Společný seminář Speciální skupiny pro Středomoří a Střední Východ a Podvýboru pro demokratické vládnutí PS NATO se uskutečnil ve dnech 2. až 4.10. 2014 v italské Katanii. Na zahájení a při otevření semináře promluvili mimo jiné starosta města E.Bian.

Seďa (ČSSD): Společný seminář Speciální skupiny pro Středomoří a Střední Východ
Foto: Daniela Černá
Popisek: Antonín Seďa, poslanec ČSSD

V první sekci nazvané Konsolidace Libye, vystoupil A.Varvelli z ISPI (International Politoval Studies) na téma posledního vývoje v této zemi a paní F.Gaub z EU s otázkami, kde se nachází Libye a volby bezpečnostní politiky. V sekci druhé s názvem Evoluční pohyb jihadistů v regionu MENA hovořil M.Minniti z Národního úřadu bezpečnosti v souvislosti s lokální a globální bezpečností v regionu a R.Redaelli, ředitel CRISSMA (výzkumné centrum pro Středozemí a Střední Východ). Ten hovořil o vývoji a trendech v regionu MENA.

V odpolední sekci na téma Italská perspektiva migrace ve Středozemí se hovořilo o vývoji a současné situaci utečenců, o organizaci humanitární pomoci uprchlíkům a o operaci Mare Nostrum. Vystoupili admirál G.De Giorgi, velitel italských námořních sil a A.Alfano, ministr vnitra Itálie. Zároveň přednesla svoji presentaci L.Boldrini, předsedkyně poslanecké sněmovny italského parlamentu. V porovnání s rokem 2012 se například migrace v roce 2013 zvýšila o 224 procent. V poslední čtvrté sekci s názvem Regionální perspektivy migrace ve Středomoří hovořil P.Fargues, profesor centra migrační politiky EU a G.Vourekas, ředitel FRONTEX, na téma změn migrace, záchranných operací, humanitární podpory a spolupráce v rámci regionu i EU.

V pátek 3.10. byl zahájen seminář sekcí pátou na téma Geopolitická krize v Sýrii a v Iráku, se zaměřením na poslední vývoj v rámci ofenzívy Islámského státu a mezinárodního úsilí na jeho potlačení. Irák požádal o mezinárodní pomoc v boji proti terorismu, protože není schopen zajistit bezpečnostní stabilitu země. Ta je důležitá i pro politickou stabilitu a zajištění potřebné životní úrovně obyvatelstva. Pro jihadisty představuje IS nisitele nových změn. Pokud totiž nefunguje stát a jeho instituce, a to je případ obou zemí, pak přichází „náhradní“ řešení. A tím je pro mnohé obyvatele a podporovatele právě Islámský stát.

B.Seener z RUSI (Royal United Services Institute), Dr.F.Gerges z mezinárodních studií z Emirátů a A.M.Ali, zástupce předsedy Rady representantů z Iráku, referovali o současném stavu, vývoji od Arabského jara po dnešní krvavou současnost. Snaha IS o chalífát, jako národní stát všech věrných a věřících, je založen na ideologii islánu a shárii. Nyní existuje společná odpovědnost napadených a nestabilních zemí a jejich sousedů podílet se na válce s IS a na bezpečnostní stabilitě Sýrie a Iráku.

Šestá sekce pokračovala na téma Humanitární a ekonomické souvislosti války v Sýrii, se zaměřením na životní úroveň, migraci, hospodářský pokles a na chudobu v této zemi. R.Schilling z UNHCR hovořil na téma podpory syrským uprchlíkům a T.Yousef na téma ekonomiky a vlivu války a krize na celý region. Tento výkonný úředník z Kataru zmínil dopady bezpečnostní krize zejména na sousední státy. Zároveň proběhla prezentace GSM zprávy P.ALLIM NA TÉMA Krize syrských uprchlíků a vliv na region. V sedmé sekci na téma Zahraniční bojovníci v Sýrii a sdílení změn hovořil L.Vidino o vlivu návratu těchto bojovníků IS zpět do zemí EU a do evropských  zemí. C.Neri, ředitel italského institutu strategických studií mluvil o zahraničních bojovnících, kteří se vracejí do zemí MENA regionu. Oba dva přednášející vyslovili velké nebezpečí plynoucí s možných destabilizačních trendů a akcí v těchto zemích.

Poslední sekce se věnovala konfliktu Izrael – Palestina, zejména v pohledu bezpečnostní krize v pásmu Gaza. Dr.L.Seurat z CERI (Centre for International Studies and Research) hovořil o souvislostech války v Gaze na politickou a bezpečnostní situaci v regionu a M.Toaldo, z politických studií pro Střední Východ a Severní Afriku z EK hovořil o vývoji k možnému palestinskému státu a o souvislostech s jeho vznikem. Na závěr semináře vystoupili A.Manciulli, předseda Italské delegace do PS NATO, R.Pinotti, ministryně obrany Itálie a A.R.Alaboyun, předseda Speciální skupiny pro Středomoří a Střední Východ.

Seminář byl výrazně zastoupen parlamentarismy ze zemí SAHELU a Středního Východu, kteří se zapojili do bohaté diskuse, která probíhala po každé sekci zvlášť. Ukazuje se, že bezpečnostní situace v těchto regionech je spjatá s politickou a hospodářskou situací a že je nutná mezinárodní spolupráce a pomoc, jak nebezpečí plynoucí z IS a z dalších teroristických organizací potlačit. Velmi aktivně vystupovali zástupci Turecka a Itálie, kterých se týká vlna uprchlíků nejvíce. Turecko je zároveň přímo ohroženo útoky IS ozbrojených jednotek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Antonín Seďa - profil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.