Svoboda (ČSSD): Mladé rodiny by měly mít jistotu podpory od státu

23.06.2018 19:56

Úloze mateřských center a současné prorodinné politice obcí, Libereckého kraje i státu byl věnován ve středu 20. června v budově Krajského úřadu Libereckého kraje Kulatý stůl organizace Síť pro rodinu.

Svoboda (ČSSD): Mladé rodiny by měly mít jistotu podpory od státu
Foto: cssd.cz
Popisek: Pavel Svoboda (ČSSD)

 

Setkání se uskutečnilo pod záštitou náměstka hejtmana Libereckého kraje pro sociální oblast Pavla Svobody. S hlavním příspěvkem vystoupila prezidentka Sítě pro rodinu a známá aktivistka Rut Kolínská.

Na Kulatý stůl přišli zástupci několika obcí, organizací a mateřských center. Rodinnou politiku Libereckého kraje přiblížila Kateřina Hájková z odboru sociálních věcí Krajského úřadu. S činností Mateřského a dětského centra Maják Tanvald přítomné seznámila jeho předsedkyně Věra Černá. O tom, jak podporuje jejich město rodiny s dětmi, povyprávěla za Jablonec nad Nisou koordinátorka komunitního plánování Martina Semrádová.

„Když dnes chtějí dva mladí lidé založit rodinu, neměli by se bát, kolik peněz je to bude stát a jaké problémy budou muset řešit. Měli by mít naopak jistotu podpory od státu. Potřebujeme nejen víc bytů pro mladé rodiny a víc možností pro rodiče pracovat na zkrácený úvazek nebo tam, kde je to možné, vykonávat práci z domova. Potřeba jsou půjčky pro mladé na bydlení, jenže by měly být bezúročné,“ zdůraznil náměstek Pavel Svoboda. „Dobře fungující rodina je předpokladem dobře fungujícího státu. Jenom v harmonické rodině mohou vyrůst právoplatní členové společnosti,“ dodal.

První mateřské centrum v republice založila Rut Kolínská v roce 1992. O dvacet let později vznikla Síť mateřských center, která byla v roce 2016 přejmenována na Síť pro rodinu. Ta sdružuje 250 mateřských center z celé republiky. V Libereckém kraji jich je 11. Podle Rut Kolínské mateřská centra fungují i jako ventil nejrůznějších problémů. Nejenže pořádají akce pro veřejnost, ale také si jejich členové vzájemně předávají informace, radí a zprostředkovávají i odbornou pomoc.

„Mateřská centra hrají v rodinné politice důležitou úlohu. Přitom hodně z nich zápasí s nedostatkem financí, neboť slíbené dotace dostávají s velkým zpožděním. Některé dokonce fungují na dobrovolnické bázi,“ poznamenala Rut Kolínská. „Když dnes mluvíme o potřebě větší podpory rodiny, zaměřujeme se hlavně na maminky a jejich situaci. Prorodinná politika by se ale měla týkat i otců,“doplnila.

Mateřská centra v některých menších obcích podle Rut Kolínské také oživují pradávné místní zvyky, například slavnosti otevírání studánek nebo masopust.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: Ve Vrchlabí vznikne nové strojírenské centrum i pro lanovkáře

7:32 Berdychová: Ve Vrchlabí vznikne nové strojírenské centrum i pro lanovkáře

Královéhradecký kraj podpoří rozvoj odborného vzdělávání ve vrchlabském regionu vybudováním nového s…