Zelení: Návrh zákona o dětských skupinách ohrožuje desítky lesních MŠ

20.06.2014 5:27

Dnes, ve středu 18. června Poslanecká sněmovna rozhodne o návrhu zákona o dětských skupinách, jehož původní znění ohrožuje fungování desítky lesních školek a rodinných center. Strana zelených (SZ) je chce zachovat a podporuje proto pozměňovací návrh sněmovní Komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Zelení: Návrh zákona o dětských skupinách ohrožuje desítky lesních MŠ
Foto: zeleni.cz
Popisek: Jana Drápalová, předsedkyně Strany zelených

V původně navrženém zákoně je mimo jiné zahrnuta plošná povinnost registrace dětské skupiny pro všechny stávající služby pravidelné péče o dítě mimo vzdělávací systém, tedy například i lesní školky.

"Přijetí návrhu v předložené podobě by znamenalo zánik desítek zavedených organizací, mimo jiné lesních školek nebo rodinných center, jejichž provozní podmínky jsou jiné než u dětských skupin. Podporujeme pozměňovací návrh Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národností menšiny, který je postaven na principu volitelné registrace služby péče o dítě k získání oprávnění poskytovat ji jakožto dětská skupina," uvádí Jana Drápalová, 1. místopředsedkyně zelených.

Nevládní organizace jako je Asociace lesních mateřských škol či Liga otevřených mužů upozorňují, že služba péče o dítě v dětské skupině by v případě přijetí této změny byla registrováním jasně odlišena od jiných zařízení a měla by nárok na zákonem určené daňové úlevy. Nadále by však mohly existovat jiné neregistrované formy péče o děti fungující podle současných obecně platných předpisů.

“Dětské skupiny chápeme jako důležitý doplněk k síti veřejně zřizovaných školek. Obcemi provozované školky tvoří základ veřejné služby. Jen v loňském roce bylo v Česku kvůli nedostatku kapacit zamítnuto více než 50 000 žádostí o umístění dítěte ve školce. Zelení dlouhodobě prosazují, aby každé dítě mělo na místo ve školce nárok,” uvádí Lucia Zachariášová, expertka zelených na rovné příležitosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Konzervativní proud nabírá na síle. A to je dobře

22:12 Senátor Hraba: Konzervativní proud nabírá na síle. A to je dobře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nové vládě v Nizozemí.