Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,45. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.06.2019 9:10:00

Ve Velké Británii jsme měli dva a půl tisíce pilotů

Ve Velké Británii jsme měli dva a půl tisíce pilotů

Ve středu 5. června 2019 se předseda vlády Andrej Babiš zúčastnil na pozvání britské předsedkyně vlády Theresy Mayové v Portsmouthu oslav 75. výročí vylodění v Normandii.

 Oslavy 75. výročí vylodění v Normandii, které je známé pod krycím názvem Operace Overlord, byly zahájeny vojenskou přehlídkou za účasti Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Mezi další významné hosty patřil například americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emanuel Macron, kanadský premiér Justin Trudeau nebo německá kancléřka Angela Merkelová. Součástí vojenské přehlídky bylo promítání medailonků věnovaných jednotlivým zemím zapojených do Operace Overlord.

V rámci oslav se český premiér Andrej Babiš a další významní hosté za doprovodu Jeho královské Výsosti Charlese, prince z Walesu setkali s válečnými veterány Dne D. Vzpomínkový program byl ukončen po slavnostním obědě.

„Měl jsem tu čest reprezentovat Českou republiku na oslavách výročí vylodění spojeneckých sil v Normandii. Myslím si, že je důležité, že zde byla Česká republika vidět, protože za druhé světové války jsme bojovali společně se spojenci proti nacismu, proti Adolfu Hitlerovi,“ zhodnotil návštěvu vzpomínkové akce premiér.

Premiér Babiš poté navštívil hřbitov v Chichestru, kde je pochováno osmdesát dva padlých z druhé světové války včetně sedmi československých vojáků. Předseda vlády uctil památku Františka Fanty, Jana Lašky, Vojtěcha Lysického, Miroslava Moravce, Viléma Noska, Antonína Velebnovského a Jana Vlka položením věnce a květin na jejich hroby.

„Zde na hřbitově v Chichestru je pochováno sedm našich pilotů, kteří zahynuli v rámci přípravy akce vylodění v Normandii. Je důležité, že jsme se podíleli na začátku porážky nacistického Německa. Ve Velké Británii jsme měli dva a půl tisíce pilotů, kteří měli skvělou pověst pro své dovednosti. Bohužel pět set z těchto pilotů zahynulo i v rámci bitvy o Británii a v rámci Operace Overlord,“ řekl Andrej Babiš.

Českoslovenští letci během druhé světové války bojovali bok po boku s britskými vojáky i vojáky z dalších zemí spojeneckých sil, a významně tak přispěli k vítězství nad nacismem a dosažení míru. Toto partnerství, které mezi Československem a Spojeným královstvím existovalo v době druhé světové války, se dodnes odráží ve výborných bilaterálních vztazích obou zemí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama