Andrej Babiš

  • ANO 2011
  • předseda vlády
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,49. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

01.08.2016 7:57:59 - Anna Foučková

Solární panely

solární panely
Ještě se vracím k problematice solárních panelů. Už si nepamatuji jak je to dlouho - dlouho, ale někdo rozumný z poloitiků kdysi navrhl, že by majitelé sol.panelů měli dopředu složit zálohy na pozdější likvidaci dosloužilých panelů, aby to zase nedopadlo tak, že si všichni narejžují a stát to po nich pak musí likvidovat. Dělalo se v tom něco nebo to šlo do ztracena?
Držíme Vám palce, nenechte se ostatními politiky odradit. Šlapete jim na paty, proto ta zášť.
děkuji, Anna

Odpověď

16.08.2016 11:47:27 - Andrej Babiš

Dobrý den Anno, děkuji Vám za podporu, moc si jí vážím. Problematika solárních panelů je v gesci Ministerstva životního prostředí, a tak jsem se obrátil na kolegu Brabce a posílám Vám jejich vyjádření. Hezké léto, AB

 „Sběr a recyklace solárních panelů jsou řešeny zákonem o odpadech. Zákon stanovuje povinnosti jak výrobcům solárních panelů, tak i provozovatelům solárních elektráren. Na dodržování těchto povinností pak dohlíží MŽP a Česká inspekce životního prostředí.

1/ Zákon o odpadech (č. 185/2001 Sb.) ukládá provozovatelům solárních elektráren povinnost zajistit sběr a následnou recyklaci solárních panelů uvedených na trh do 1. ledna 2013, které jsou součástí jejich elektráren. Tuto povinnost splní provozovatel solární elektrárny v rámci tzv. kolektivních systémů. Tedy podepíše s kolektivním systémem smlouvu a odvede mu příspěvky, jejichž výpočet stanovuje příloha č. 11 vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady (č. 352/2005 Sb.). Kolektivní systémy pak za tyto vybrané příspěvky po skončení životnosti solárních elektráren zabezpečí sběr a recyklaci vysloužilých (tedy odpadních) solárních panelů.

2/ Za sběr a recyklaci solárních panelů uvedených na trh po 1. lednu 2013 odpovídají již jejich výrobci (dovozci), kteří hradí příspěvky na budoucí sběr a recyklaci těchto odpadních solárních panelů do kolektivního systému, popř. toto zajišťují sami na vlastní náklady individuálním způsobem. Obdobně jako u ostatních elektrospotřebičů je při koupi zaplacen tzv. recyklační příspěvek, z kterého jsou pak hrazeny náklady spojené se sběrem a recyklací odpadních solárních panelů.“

Ministerstvo životního prostředí Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE