Bc. Marcel Kolaja

  • Piráti
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.04.2024 12:12:00

Konec opožděných plateb, nová směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům

Konec opožděných plateb, nová směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům

Konec problémům s opožděnými platbami. To si europoslanci slibují od nové směrnice, kterou schválili na plénu Evropského parlamentu.

 Změna má podle europoslance a kvestora Marcela Kolaji pomoci především malým a středním podnikům a drobným podnikatelům, kteří mají kvůli nepředvídatelnosti plateb problémy s cash flow.

"V Evropské unii není proplacena včas skoro každá druhá faktura. To znamená problémy především pro malé a střední podniky i pro živnostníky. Problémy s finančními toky způsobené právě pozdními platbami stojí podle dat za každým čtvrtým bankrotem, který takový podnik v Evropě postihne. Firmy čelí situacím, kdy včas neobdrží peníze, a tak třeba nemohou uhradit splátku nebo ani zaplatit zaměstnancům jejich mzdy. Naše ekonomika je na menších firmách a živnostnících postavena. Takto jim házet klacky pod nohy znamená dusit naši ekonomiku,” vysvětluje Kolaja problém.

Právě na to nová směrnice reaguje. Nastavuje nové limity pro splatnost faktur a přináší kroky proti predátorským smlouvám.

“Na dlouhé lhůty splatnosti faktur si bohužel často potrpí veřejná správa. Nově jsme pro orgány veřejné moci nastavili třicetidenní lhůtu, během které musejí faktury proplatit. Pro soukromé firmy pak tento limit činí šedesát dní s výjimkou pro různé sezónní zboží, jako jsou hračky nebo sportovní vybavení. Tam stačí zaplatit do 120 dnů od obdržení faktury. Směrnice přinese i přísnější pravidla, co se týče různých nekalých praktik. Aby malí živnostníci, kteří si nemohou dovolit zaměstnávat týmy právníků, nedopláceli na podvodné chování,” dodává Kolaja.

Přijatý text je pozicí Evropského parlamentu. O finální podobě směrnice bude nyní Parlament jednat s Evropskou komisí a zástupci národních vlád.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama