Bc. Zuzana Kocumová

  • BPP
  • Liberec
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,92. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.09.2015 16:42:00

Emoce kolem sportovních dotací nebyly zbytečné

Emoce kolem sportovních dotací nebyly zbytečné

Výrok dne: „Tak k čemu byla ta měsíční masáž o tom, jak potřebujete pro ty tři velké kluby tři až pět milionů na jejich akademie?“

Tato jedna věta pronesená na posledním zasedání Výboru pro tělovýchovu a sport Zastupitelstva Libereckého kraje ukázala, že v případě rozdělování dotací na sport šlo o vše jiné, než o „zbytečné emoce“, o kterých nyní mluví vedení Libereckého kraje.

Po špatně utajeném výletu tří radních na fotbal do Amsterdamu zasedání výboru tak trochu připomínalo grotesku. Zahájil je pan hejtman, a to projevem o vytváření nesprávných příběhů opozičními zastupiteli ze Změny pro Liberecký kraj o penězích, které měly být připraveny jen pro „magická tři jména a kluby“ (Pelta – FK Jablonec, Syrovátko – HC Bílí Tygři Liberec a z této trojice poněkud vystupující Karl – FC Slovan Liberec). Peníze přeci vždy byly určeny pro širokou sportovní veřejnost a nejen pro ty tři největší kluby v kraji. Jedním dechem ovšem odsoudil tzv. „plošné práškování“, kterým myslí podporu v řádu 10 tis. Kč pro široký okruh malých sportovních klubů.  Zde se opravdu neshodneme. Pak radní Losová požádala, ať z toho neděláme politikum, což v průběhu ještě několikrát zopakovala.

Pozitivní zpráva byla, že podmínky dotačního programu byly od minula zcela předělané, a to přesto, že peníze údajně nikdy nebyly myšleny jako podpora největších klubů. Zásadní změnou bylo, že byla dodána horní hranice podpory. Je sice relativně vysoká, 2 mil. Kč, ale i to zaručuje, že se oněch 20 mil. Kč dostane více klubům, a to i když by FK Jablonec, HC Bílí Tygři Liberec a FC Slovan Liberec dostali maximální částku.

Následně probíhala debata o nastavených kritériích, kterou vytrvale narušoval pan Hejduk zvláštními otázkami – pro nezasvěcené nějak mimo mísu – proč kraj peníze nerozdělí půl na půl, 10 mil. Kč na dotační fond a 10 mil. Kč na přímou podporu, když chce dát podporu na sportovní akademie velkých klubů. Reakce žádná. Pak padl přímý dotaz: „Tak k čemu byla ta měsíční masáž o tom, jak potřebujete pro každý z tří velkých klubů tři až pět milionů na jejich akademie?“ Nejspíš panu Hejdukovi zapomněli říct, že teď se ty peníze napřímo dát nemohou – zvlášť po výletu tří krajských radních s Peltou na fotbal do Amsterdamu. Takže se strategie prostě mění. A on se pořád snažil držet dohodnutý směr… Škoda jen, že zápisy nejsou doslovné, nebo pořizovány zvukové záznamy jako na zastupitelstvu, protože jsem přesvědčena, že tahle otázka se v zápisu neobjeví.

Takže – jednání o podmínkách dotační výzvy vlastně dopadlo dobře. Bude samozřejmě záležet na způsobu hodnocení, ale zdá se, že finanční podpora se přeci jen dostane širšímu počtu zájemců. Jen jsem zvědavá, jestli se ta přímá podpora zase někde nevyklube…

A snad už jen perlička na závěr – hned po skončení jednání vyšla tisková zpráva kraje s názvem: „Zbytečné emoce kvůli zvýšeným dotacím na sport“. Nebýt jejího vydání, tak si tuhle „veselou historku“ nechám jen pro okruh známých, ale po jejím zveřejnění mi to prostě nedalo.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama