Bc. Zuzana Kocumová

  • BPP
  • Liberec
  • zastupitelka města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,91. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12.03.2016 15:40:00

Starostové pod vedením hejtmana Půty se vzdálili svým slibům

Starostové pod vedením hejtmana Půty se vzdálili svým slibům

Kontroverzní liberecká stavební společnost Syner bude rekonstruovat budovu bývalého Výzkumného ústavu textilních strojů, která se promění na tzv. Evropský dům.

Výběrové řízení Syner vyhrál s cenou 76,7 mil. Kč, pouze 4 % pod projektovou cenou 79,8 mil. Kč. Paradoxně nedávno se vedení Libereckého kraje chlubilo, jak se mu daří na veřejných zakázkách dosahovat významných úspor. Zřejmě ne vždy. Malý rozdíl mezi očekávanou a nabídkovou cenou není jediná nesrovnalost. I to je důvod, proč se hejtmanovi kritika soutěže nezamlouvá, o čemž svědčí jeho přehnaná reakce na sociální síti Facebook.

Do výběrového řízení na renovaci budovy se na počátku přihlásilo celkem sedm firem, pět jich ale Kraj vyloučil. Syner měl ze zbývajících dvou nabídek nejnižší cenu, přestože jinak by byla jeho nabídka až čtvrtá v pořadí. Návrhy na vyloučení a vyhlášení vítěze byly navíc do Rady kraje předloženy až na poslední chvíli, opoziční kluby tak neměly šanci se k nim před schválením jakkoliv vyjádřit. Mezi oficiální podklady byly materiály dodány až po našich urgencích, týden po schválení radou kraje, tj. 8. března.

„Vítězství Syneru mě překvapilo. Ale pouze to dokazuje, že Starostové pro Liberecký kraj pod vedením hejtmana Půty, obviněného z korupce, se hodně vzdálili svým předvolebním slibům. Sedm účastníků soutěže, pět vyloučených. Navíc, přes všechnu proklamovanou transparentnost, jsme se o záměru vyhlášení vítěze neměli možnost dozvědět, protože materiál vůbec nebyl v elektronických podkladech Rady kraje, zveřejněných na webu, ani v programu Rady kraje,“ komentuje Zuzana Kocumová ze Změny pro Liberecký kraj.

Kocumová a její kolegové ze Změny pro Liberecký kraj dále upozorňují, že hejtman Půta neříká pravdu, když tvrdí, že všechny strany zasedající v krajském zastupitelstvu byly vyzvány k zastoupení v hodnotící a výběrové komisi. „Nikdo nám takovou nabídku nedal,“ rezolutně odmítá hejtmanovo tvrzení Jaromír Baxa. Nesouhlasí ani s tvrzením, že podmínky výběrového řízení schválili zastupitelé kraje při schvalování tzv. Odůvodnění veřejné zakázky v říjnu 2015. „Zastupitelé obdrželi jen stručné shrnutí, detailní podmínky byly připraveny až následně. Podstatné části požadavků na referenční zakázky byly navíc upřesňovány až v průběhu soutěže, která poněkud nešťastně připadla na dobu adventu a Vánoc,“ dodává Jaromír Baxa.

„Jiří Kittner v roce 2010, na sklonku své éry, ještě Syneru přihrál zakázku na Soukenné náměstí, v Liberci proslulé předražeností a zpackaností. Martin Půta jde v jeho stopách. Stejné postupy, stejné firmy, stejný výsledek,“ uzavírá Josef Šedlbauer.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama