Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

  • Trikolóra
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,66. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.07.2020 19:48:48

Senát, Hongkong a Morava

Senát, Hongkong a Morava

Senát 23. 7. 2020 schválil usnesení, kterým odsuzuje popírání autonomie Hongkongu. Senát má starost o území v Asii.

Přitom nic nedělá s nápravou popření samosprávy Moravy, když jeho předchůdce, československé Federální shromáždění přijalo 9. 5. 1990 usnesení o tom, že "považuje zrušení Země moravskoslezské od 1. ledna 1949 v rámci nového územně správního uspořádání za akt nespravedlivý a poplatný totalitní byrokraticko-centralistické praxi, za krok, který byl v rozporu s principy demokracie a samosprávy a který tak podstatně přispěl k deformovanému vývoji československé společnosti". Dále vyslovilo přesvědčení, že nová ústavní úprava tuto nespravedlnost napraví.

Morava je součástí České republiky a její autonomie trvala tisíc let. Hongkong součástí České republiky není a jeho autonomie je důsledkem násilné koloniální politiky Británie v 19. století, kdy si v opiových válkách vymohla volný dovoz opia do Číny a zabrání území Hongkongu. Británie tehdy organizovala a těžila z prodeje tvrdé drogy.

Porovnáme-li postoj Senátu k autonomii Hongkongu a k samosprávě Moravy, vybaví se verš z Matoušova evangelia: "Jak to, že vidíš třísku v oku bratra svého, ale trám v oku svém nevidíš?". Neměli by se senátoři z Moravy spíš volit v Hongkongu?

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama