Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

  • Trikolóra
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,65. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

17.05.2020 10:47:25 - Tom Sekera

Natáčení bez souhlasu, manipulativní otázky, provokace

Dobrý den,
měl bych pár otázek ohledně novinářů:
1) Můžou novináři přepadávat lidi na ulici, případně lézt jim na soukromý pozemek apod. a natáčet bez jejich souhlasu? Sice podle OZ je to povoleno pro zpravodajské účely, ale není to v rozporu s dobrými mravy? Je nějaká hranice?
2) Pokud člověk odmítne rozhovor, novináři často začnou klást manipulativní otázky typu "Proč bijete svoji ženu" nebo "Jaká byla výše úplatku, který jste předal panu Novákovi" apod., jejíž cílem je oběť dostat do defensivní pozice, aby se bránila a začala poslušně odpovídat. Můžou to pak zveřejnit?
3) Kombinaci bodu 1 a 2 novináři používají k dehonestaci nepohodlných lidí, kdy si vyberou oběť, přepadnou ji na ulici s kamerou, cíleně ji pletou a manipulují a pak to zveřejní, aby dotyčného společensky zlikvidovali - typicky třeba dle mého názoru Respekt či 168 hodin, SeznamTV apod. Dá se proti tomu bránit nebo novnáři můžou účelově vytvářet provokace?
4) Policie má body 1 až 3 asi zakázané? Ale novináři ne?

Odpověď

04.06.2020 7:09:22 - Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.
Vážený pane, novináři mohou využívat tzv. novinářskou licenci, což je oprávnění podle občanského zákoníku natáčet i bez souhlasu dotčených lidí.S pozdravem Zdeněk Koudelka