Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.

  • Plzeňský kraj
  • krajská zastupitelka
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,64. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26. 8. 2016 10:38:34 - občan Kostka

Tolerance alkoholu

Proč jednoduše nepovolíte malou míru alkoholu i za volantem?! Ten je také v řadě zemí, např. ve Francii, která je kolébkou vína, povolen. Nechápu, proč by se měla upřednostnit jen jedna skupina obyvatel. Navíc není 0,8 moc i pro cyklistu? To podle mě rozhodně není sklenka vína nebo piva! Děkuji za odpověď. Hezký víkend

Odpověď

31. 8. 2016 13:57:41 - Doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.

Vážený pane Kostko, návrh novely zákona č.361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů ( zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, byl podán skupinou senátorů spolu s hlavním iniciátorem , a to místopředsedou Senátu PČR Zdeňkem Škromachem.

Zdůvodnění tohoto návrhu mi připadá zcela přiléhavé, poněvadž se jedná o situaci, která se často děje u cyklistů na vinařských stezkách jižní Moravy. V návrhu zákona je jednak uveden limit 0.8 promile, jednak jsou vymezeny komunikace, kde lze požití alkoholu v daném limitu tolerovat. Jde o zmíněné stezky, ale i o komunikace nižšího řádu. Samozřejmě, že se návrh týká i jiných občanů v ČR, kteří požívají jiný typ nízkoalkoholického nápoje, např.pivo. Důležitým limitem je i zákaz přepravy dětí, což je velmi důležitou podmínkou. Je prokázáno vědeckými výzkumy, že narušení chování člověka představuje hladina větší než 1 promile, kdy je zřetelně prodloužen reakční čas a psychomotorické reakce, přičemž prvotní je porucha motoriky. V diskuzi  v Senátu jsem osobně doporučila, aby řidiči jakéhokoliv typu vozidla užívali testování dechovou zkouškou, přičemž v dopravě motoristů trvá nadále nulová tolerance. Naši řidiči motorových vozidel jsou totiž velmi neukáznění a často bezohlední, aniž by požili alkohol anebo drogy. U majitelů „chytrých telefonů“ je možné využit speciálního programu, kdy po zadání nutných údajů lze obdržet informaci o stupni opilosti a o přesném časovém údaji, kdy je  možno s motorovým vozidlem vyjet….Pokud se tato novela osvědčí, resp.nebudou se dít nehody cyklistů na vymezených komunikacích,  je i možné, že se otevře cesta i pro méně přísnou směrnici k řidičům motorových vozidel. Je plánováno, že bude uspořádán společný seminář pro senátory, poslance, odbornou veřejnost a výrobce alkoholických nápojů, kde se řada připomínek vyjasní. Novelu bude také projednávat poslanecká sněmovna a je i možné, že bude horní limit pro promile v dechu snížen na přijatelnější hodnotu 0,5 promile.

Milada Emmerová