Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph. D. MBA

  • TOP 09
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

16.02.2017 14:22:57 - Edita Pf.

Není matematika přeceňována?

Proč zákona budou muset z matematiky maturovat všichni, nebo budou výjimky – např. pro umělecké a zdravotní školy? A můžete mi třeba říci, kdy v praktickém životě použiji tuto rovnici?
2x+3y ≥ 6
X+5y≤4
Je potřeba spoustu manuálně zručných lidí nebo lidí kreativních, protože doba se rychle mění a vy stále řešíte matematiku, jako kdyby byla nejdůležitější na světě.

Odpověď

17.02.2017 18:35:43 - Doc. RNDr. Anna Putnová, Ph. D. MBA
Dobrý den.
Není matematika podceňovaná?
Matematika je univerzální dovedností, která zdaleka nespočívá jen v zacházení s čísly. Strukturuje a buduje myšlení, trénuje abstraktní myšlení a logické uvažování. Trénuje mozek více než cokoliv jiného. Je také důležitou součástí finanční gramotnosti (zde by našla uplatnění např. Vámi uvedená, nikoliv rovnice, ale soustava dvou nerovnic o dvou neznámých).
Češi vždy byli národem inženýrů a techniků a proto neseme s nelibostí, že MŠMT ustoupilo ze svého původního požadavku, aby byla zavedena povinná zkouška z  matematika u vybraných 66 oborů. Je absurdní, že ministerstvo změnilo názor a obory jako je strojírenství, geodézie nebo stavebnictví nejsou zařazeny mezi ty, po kterých se bude matematika povinně požadovat.
A jen pro srovnání. V roce 1995 byli žáci 4. tříd základních škol podle mezidnárodního projektu TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study - Trendy v mezinárodním studiu matematiky a vědy) v matematice na předních pozicích v Evropě, v roce 2007 už téměř na chvostu...