Pozornost si letos zaslouží i nově sledované údaje. Od roku 2024 například evidujeme využití prohlášení viny podle § 206c trestního řádu a ukazuje se, že tento institut využila přibližně polovina osob odsouzených v hlavním líčení. Zároveň je pozitivní, že délky řízení u odvolání v opatrovnické agendě jsou stabilní a nízké, tyto údaje sledujeme ve výroční statistické zprávě také poprvé.
„V mezinárodním srovnání si Česká republika opět vede velmi dobře. Oceňuji zejména velmi dobrou dostupnost soudní ochrany a relativně vysokou míru vnímané nezávislosti justice. A to jak ze strany veřejnosti, tak podnikatelského sektoru, zejména v porovnání se sousedním Polskem, Maďarskem či Slovenskem. Vykazujeme rovněž velmi efektivní vyřizování agendy ve všech hlavních oblastech – civilní, správní i trestní. Ukazuje se, že soustavná práce v justici má smysl a že promyšlené změny přinášejí konkrétní zlepšení,“ dodala Decroix.
Statistická data obsažená v této zprávě umožňují nejen hodnotit výkonnost soudů, ale také identifikovat oblasti, které vyžadují další pozornost a podporu. Pomáhají lépe rozumět tomu, co se v justici děje, a co je potřeba dál zlepšovat.
Cíl výroční zprávy:
- Seznámit odbornou i laickou veřejnost s činností české justice z pohledu statistik.
- Poskytnout čtenáři přístupný, ale poměrně detailní náhled na fungování české justice prostřednictvím statistik.
Obsah výroční zprávy:
- Zpráva obsahuje vybraná statistická data za okresní, krajské a vrchní soudy, Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud.
- Data jsou zobrazena v přehledné podobě v různých typech grafů, případně tabulkách.
- Především sledování vývoje ukazatelů v čase nebo rozdílů mezi jednotlivými soudy je takto výrazně snadnější.
Podrobnější informace naleznete přímo ve Výroční statistické zprávě za rok 2024 ZDE.