František Kopřiva

Profil není spravován mnou. Dotazy můžete psát mailem.
  • Piráti
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,51. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.05.2021 23:00:09

Poslanci ANO jednohlasně odmítli transparentní přidělování dotací

Poslanci ANO jednohlasně odmítli transparentní přidělování dotací

Během dnešního projednávání Národního plánu obnovy, který rozhodne o investování částky 200 miliard korun do rozvoje české ekonomiky, odmítli poslanci vládního hnutí ANO návrhy usnesení Pirátů.

Během dnešního projednávání Národního plánu obnovy, který rozhodne o investování částky 200 miliard korun do rozvoje české ekonomiky, odmítli poslanci vládního hnutí ANO návrhy usnesení Pirátů, jejichž cílem je záruka transparentního a férového proplácení dotací.

Návrhy pirátského poslance Františka Kopřivy, aby se při vyhodnocování žádostí o dotace zohledňovala udržitelnost projektů a aby v IT byla upřednostňována řešení s otevřeným zdrojovým kódem, vycházejí z požadavků Pirátů, jejichž cílem je minimalizovat rizika korupce. Ta je v souvislosti se současnou českou vládou, dotacemi a střetem zájmů premiéra Andreje Babiše celoevropsky diskutovaným tématem.

„Vzhledem ke špatným zkušenostem s čerpáním z evropských fondů jsme vyzvali vládu, aby zajistila transparentní a férové rozdělování těchto peněz a aby vytvořila pro firmy a samosprávy přívětivý systém pro žádosti o dotace. Protože dlouhodobě prosazujeme zásadu, že software financovaný z veřejných zdrojů má mít otevřený kód, žádali jsme, aby princip “veřejné peníze, veřejný kód” vláda upřednostňovala v IT zakázkách. Tento princip posiluje veřejnou kontrolu, zvyšuje bezpečnost a chrání před nezdravou závislostí státních institucí na jednom dodavateli. Bohužel vládní hnutí ANO naše výzvy ignoruje a nemá zájem zefektivnit čerpání evropských fondů. To ve výsledku poškozuje jak žadatele v Česku, tak Evropskou unii v očích veřejnosti,” uvedl svolavatel schůze František Kopřiva.

„Oceňujeme příslib vlády, že krajinná opatření pro zadržování vody bude maximálně zohledňovat přírodě blízká řešení – čili méně betonových nádrží a více tůní nebo mokřadů - a příslib investic do revitalizací brownfieldů. Budeme pečlivě sledovat, aby nezůstalo jen u slibů na papíře, ale aby projekty tyto cíle doopravdy splňovaly,” dodal Kopřiva.

Národní plán obnovy bude základem pro čerpání téměř 200 miliard korun z tzv. evropského Fondu obnovy. Piráti a STAN proto několik měsíců naléhali na vládu, aby jasně specifikovala své záměry a uvedla, jakým způsobem chce kabinet tyto zdroje zužitkovat. Vedle prvků transparence a kontroly, které zamezí korupci a vyvádění prostředků, jsou pro Piráty důležitými obsahovými prvky modernizace ekonomiky a podpora lidí v přechodu k perspektivnějším odvětvím, nikoliv sanace neudržitelných sektorů zastarávajících odvětví.

V říjnu 2020 zveřejnila vláda první verzi Národního plánu obnovy, ta ale nebyla zpracována kvalitně a byla kritizována širokým spektrem subjektů. Vláda finální dokument schválila až 17. května po několikerých urgencích Pirátů.

Plné znění usnesení navržených poslancem Pirátů Františkem Kopřivou (1-3) a poslancem KDU-ČSL Ondřejem Benešíkem (4):

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky:

  • vyzývá vládu, aby v zájmu transparence a vyšší efektivity investic v oblasti digitalizace upřednostňovala v maximální možné míře řešení s otevřeným zdrojovým kódem, neboť princip „veřejné peníze, veřejný kód” posiluje veřejnou kontrolu, zvyšuje bezpečnost a chrání před negativními efekty závislosti na dodavateli;
  • požaduje, aby vyhodnocování žádostí o podporu probíhalo transparentním a předvídatelným způsobem a aby stát s žadateli komunikoval;
  • doporučuje, aby u projektů financovaných z evropských fondů byl kladen důraz na jejich udržitelnost, tedy aby investice a reformy měly dlouhodobý dopad;
  • vyzývá vládu, aby vytvořila koordinační platformu všech dostupných dotačních možností a finančních nástrojů tak, aby nedocházelo k duplicitám a „kanibalizaci” jednotlivých programů a zlepšila se přehlednost možností pro žadatele.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama