Ing. Antonín Seďa

  • ČSSD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26.03.2020 8:22:27

Počítá se výsledek a ne cesta, jak k němu dojdeme

Počítá se výsledek a ne cesta, jak k němu dojdeme

Prioritou vlády musí být boj s pandemií koronaviru. Zároveň je třeba pomoci zaměstnancům, OSVČ a podnikatelům překonat ekonomickou krizi, která doprovází tuto pandemii. A vždy platí, že rychlá pomoc je ta nejlepší.

Vláda téměř každý den přijímá řadu opatření v boji proti pandemii koronaviru. Zároveň zvýšila schodek státního rozpočtu na 200 miliard korun, aby mohla financovat pomoc lidem, živnostníkům a firmám. Protože si je vědoma, že bez fungující ekonomiky a bez koupěschopné poptávky se krize pandemická přetaví v krizi ekonomickou. Takže nejen ošetřovné, kurzaibait, příspěvek na mzdy, odpuštění pojistného pro OSVČ či úvěry podnikatelům jsou zajisté podporou nutnou.

Zástupci pravicové opozice a představitelé živnostníků tvrdí, že tato pomoc je nedostačující a že je potřeba státem hradit i ztráty, vzniklé například uzavřením provozoven. Zákon o krizovém řízení není optmálním zákonem z pohledu současné pandemie, protože řeší především havárie a živelné pohromy. Nicméně obecně jej lze použít a byl také využit k vyhlášení nouzového stavu. A pokud porovnáme jednotlivé paragrafy zákona s realitou, pak se objevuje i řada otázek, zda vláda či krizový štáb postupovaly v intencích tohoto zákona. Přesto lze říci, že zákon o krizovém řízení umožňuje nejen omezení podnikatelské činnosti, ale například i ukládání pracovních povinností.

Pokud se týká náhrady škod vzniklými vyhlášením nouzového stavu, tohle řeší paragraf 36 a poskytování sttní podpor fyzickým osobám a obcím § 37. Takže pro živnostíky a podnikatele platí, že mohou do 6 měsíců od doby, kdy se o škodě dozvěděli, nejděle do 5 let, požádat o náhradu škody. A podle právníků se do škod může počítat i ztráty vzniklé z důvodu rozhodnutí vlády. Přesto paní ministryně financí hovoří pouze o možných náhradách při zabevení majetku či uložení pracovní povinnsti, na což dikce zákona ukazuje. Ale jak jsem v úvodu řekl, zákon o krizovém řízení nepočítá se současnou pandemií. Což si uvědomuje i vláda a proto bude navrhovat další finannčí pomoc OSVČ. Například výplatou finannčí pomoci ve výši minimální mzdy apod.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama