Ing. Antonín Seďa

  • ČSSD
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

14.04.2020 11:28:26 - laco

Koronavir a vyspělé demokratické státy

Dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou ke dnu 12.4.2020 nejvíce koronavirem postiženy následující státy : USA, Španělsko, Itálie, Francie, Německo, Velká Británie, Čína, Irán, Turecko, Belgie (prvních deset). Nejenže mají výše uvedené státy největší počet nemocných covidem 19, mají taky nejvíce úmrtí na tuto nemoc. Kromě Číny a Iránu se u ostatních jedná o vyspělé demokratické státy, které jsou členy NATO či Evropské unie nebo obojí. Co je dle Vás příčinou toho, že tyto státy nezvládly situaci s výskytem koronaviru. Jedná se o podcenění této nemoci ze strany vlád těchto států či je tento stav důsledkem žalostného stavu všeobecného zdravotnictví nebo leží příčina někde jinde?

Odpověď

14.04.2020 12:09:44 - Ing. Antonín Seďa
 Předně si dovolím jednu kacířskou poznámku. A to, zda nejen Čína a Irán, ale i další "nezápadní" země, dodávají WHO přesné informace. Protože řada předních epidemiologů informace z těchto zemí zpochybňují. A nyní k otázce. Pro přesné určení příčin by bylo nutno posuzovat jednotlivé země zvlášť, proto se z dostupných zdrojů pokusím zevšeobecnit. Za prvé je to podcenění pandemie jako celku. Zda příčinou mohou být snahy něco ututlat, nebo nestrašit "zbytečně" občany je otázkou. Může to být i snaha "neomezovat" občanské svobody v těchto demokratických zemích, na což ukazuje oddalování radikálních opatření například ve Velké Británii, USA či Německu. Nebo kritika uzavírání hranic ze strany EK či WHO.
Za druhé, je to situace ve zdravotnictví, kdy byly sníženy finance, kdy se zdravotnictví privatizovalo a kdy se podcenila prevence, zejména v hygieně a v očkování. Nevím zda v jiné zemi, ale v USA několik desítek milionů Američanů nemají dokonce zdravotní pojištění. Za třetí, je to obecně podcenění pandemie, jako bezpečnostní hrozby. na to mimo jiné upozorňoval Bill Gates. Také při schvalování Bezpečnostní strategie ČR se vedla diskuse o šíření infekčních nemocí, jako o bezpečnostní hrozbě, i když rozhodně ne té nejvýznamější či významné. A t toho se odvíjí příprava strategické infrastruktury, dostatek zásob strategických ochranných pomůcek či příprava a prevence obyvatel  a celého hospodářství na možnost nějaké pandemie. Ukazuje na to i krizový zákon, který vlastně s nějakým nouzovým režimem v důsledku pandemie nepočítal a nepočítá (nutná legislativní změna).