Ing. Drahomír Jurajda, CSc.

důchodce na výměnku
  • BPP
  • Karlštejn
  • zastupitel obce
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,31. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.01.2021 17:35:43

Přezíravost a necitlivý přístup k seniorům

Přezíravost a necitlivý přístup k seniorům

Rozumným řešením by bylo, kdyby se senioři dle věkových skupin přihlašovali např. podle pravidla: Senioři nad 90 od 15.1., nad 85 od 18..1. a senioři od 80 až od 20..1.. A navíc by , že pořadí na očkování neurčoval čas přihlášení nýbrž jejich věk.

 

Drahomír Jurajda

Přezíravost a necitlivý přístup k seniorům

V pátek15. Ledna  po obědě jsem zasedl k počítači a začal jsem se registrovat  do sytému pro očkování proti nemoci covid 19. Ráno po osmé hodině jsem tak učinit nemohl, neboť v Karlštejně dopoledne se nedalo připojit  internet.  Ve věku 83let s přiměřenou uživatelskou dovedností  při používání počítače jsem neměl žádný problém  vyplnit přihlašovací formulář až po výběr očkovacího střediska (vybral jsem si oblíbenou rehabilitační nemocnici Beroun).  Problém nastal ve chvíli, kdy jsem kliknul na ikonu „termín očkování“.  Naskočila mně informace, že termíny očkování jsou již obsazeny a že se mám zkusit  přihlásit po několika dnech. A že mi bude „laskavě“ zachován kód PIN 2. A toto je druhá základní vada  stávajícího registračního systému.  U funkčního a k seniorům vstřícného registračního systému by příslušná zpráva vypadala  např. takto: “Vážený pane (paní), v souladu s datem Vašeho narození Vám systém, vygeneroval pro aktuální skupinu zájemců pořadové číslo   (např. 56 327) v pořadí čekatelů na očkování první i druhou dávkou vakcíny. Podle zatím platných předpokládaných termínu dodávek vakcín se dostanete na řadu kolem (např. 17.2). Přesné datum  Vám sdělíme souběžně prostřednictvím SMS a e-mailové zprávy.  Poté prosím v sytému potvrďte, zda se k očkování dostavíte!“   Senioři by nebyli vyzýváni, aby obden surfovali po internetu a nehledali, jestli se v některém  očkovacím centru náhodou  neuvolnilo místečko s volnou dávkou vakcíny, kam by se mohli vetřít. Přidělení termínu očkování by  za ně provedl automaticky a spravedlivě  registrační systém.

Zásadní chybou registračního sytému, jak byl seniorům předložen nebo spíše předhozen, bylo vágní stanovení termínu registrace tzn.  od  15.1. do 30.1.2021 pro všechny seniory  nad 80 let a neurčitá informace, že  pořadí na očkování se stanoví podle pravidla „kdo dřív přijde  …“.  To způsobilo, že více než sto tisíc seniorů se snažilo zaregistrovat se nahonem  již 15. 1. v 8.00 hodin.  V této souvislosti  má pan Babiš  pravdu, že tento „skvělý“ registrační systém nezkolaboval, nýbrž se pouze “zahltil“. Rozumným řešením by totiž bylo, kdyby se senioři dle věkových skupin přihlašovali např. podle pravidla: Senioři nad 90 od 15.1., nad 85 od 18..1.  a senioři od 80  až od 20..1.. A navíc by byli všichni informováni, že pořadí na očkování nebude záviset na hodině, kdy se  se do systému zaregistrovali, nýbrž na jejich fyzickém věku, případně korigovaném fyzické věku..  Aby byl pořadník na očkování stanoven spravedlivěji s ohledem na zdravotní stav seniorů, zavedl bych ještě kritérium „korigovaný fyzický věk“ , což by byl skutečný fyzický věk navýšený o dva roky za každou odpověď AN O ve zdravotním dotazníku. Tak např. osmdesátiletý senior s vysokým tlakem a cukrovkou. By měl korigovaný fyzický věk 84 let a dostal by se v pořadníku přede mne.  Upravit stávající systém registrace v tomto duchu by byl i pro studenta vyššího ročníku specializace číslicové techniky celkem snadný problém. Podobná pravidla by se měla stanovit i pro následující registraci občanů po 1.2.2011.(tzn. registraci občanů od 75 let a výš od 01.02. od 70 let od. 8.2. a od 654 let od 15.2. 2021.).

I když jsem byl a jsem příznivce Andreje Babiše  pokud jde o rozumné vedení státu, nemohu souhlasit  s jeho návrhem vyznamenat pana Dzurillu za uvedený nedomyšlený a pro seniory zatím velmi nepříjemný registrační sytém. Pokud má pan Drurilla  nějaký zbytkový smysl pro čest a sebekritiku, měl by své chyby uznat, vyznamenání odmítnout a neetické chyby systému urychleně napravit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama