Ing. František Laudát

Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,33. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

26. 1. 2020 12:31:00

Netušení souvislostí

Netušení souvislostí

Komentář na facebookovém profilu k umožnění instalace repliky Mariánského sloupu na pražském Staroměstském náměstí

 Ve čtvrtek pražské Zastupitelstvo těsnou většinou zrušilo předchozí usnesení a umožní instalaci repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Svými postoji jak zastupitelé při hlasování, tak i přítomní a ostatní glosátoři jednání a jeho výsledku, o sobě řekli více, než možná chtěli. Pominu historické lži, že se jednalo o symbol habsburské monarchie. Tak si to možná vykládala lůza, která sloup před 101 roky pokácela, dnes následována komunisty, hrstkou fanatiků nekatolického vyznání, mnoha anoisty, piráty a Pražany sobě -pro jistotu padesát na padesát.

Kombinace Mariánského sloupu od sochaře Jana Jiřího Bendla a sochy Mistra Jana Husa od Ladislava Šalouna byla excelentní ukázkou historického smíření dvou náboženských proudů křesťanství. A v tom je pro dnešek asi nejsilnější poselství ze Staroměstského náměstí. Smíření a tolerance. A pokud kdokoli z těch, co píší nebo říkají, že je jim jedno, jestli tam sloup bude, či nikoli, nepřímo říkají, že je jim jedno, jestli v naší společnosti bude existovat tolerance, nebo nikoli.

Jestli s něčím má česká společnost zásadní problém, potom je to každodenní chování podle věky ověřených etických norem. Tolerance k odlišnosti je jednou z těch rozhodujících. Máváme nad tím rukou, protože jsme přece materialisti se selským rozumem? tak mávejme, ale potom se rozlučme s tím, že budeme patřit mezi světovou elitu národů. Ona se totiž etika přetavuje do vyčíslitelných ekonomických hodnot, když pominu duchovní rozměr věci. Že ne? Tak jen jedna z mnoha úvah. Zkuste se zamyslet nad důsledky výroku: "svoboda a riskování jsou spojité nádoby". Nemyslím tím samozřejmě riskování proti fyzikálním zákonům na silnici, ale riskování např. v podnikání. Svět posunují ti, kdo riskují, jsou odvážní zkoušet nové. Bez toho svět inovací není ono. A při riskování často prohrajete, dokonce je více pravděpodobné, že hodně prohrajete. A k takovým prohrám je nutné co? Tolerance. V centru světových inovací v Izraeli pro to mají krásný termín - inteligentní selhání. A obloukem se můžeme vrátit na Staroměstské náměstí -soudruzi minulosti a soudruzi mládežníci dnešní doby - TOLERANCE. Obětmi netolerance můžete být kdykoli a kdekoli i vy. Netolerance si nevybírá, ta to bere šmahem, kdo jí pod ruku přijde. Mariánský sloup se musí vrátit ne pro ty, kdo to podpořili, ale pro ty, kdo to fanaticky odmítají.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama