Ing. František Laudát

Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,34. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

28.02.2020 20:51:00

Totality ohrožují svět vždycky

Totality ohrožují svět vždycky

Komentář na facebookovém profilu k opožděným informacím o koronaviru z Číny

 Jistě si vzpomínáte, kolik kraválu bylo kolem USA, když vypukla hypoteční krize v roce 2008. Mluvilo se o konci dominance USA jako světového ekonomického lídra, o konci dolaru jako hlavní světové měny. Číňané tehdy (a zcela právem) nenechaly na USA nit suchou, Rusové sekundovali. Krize vzešla z totální ztráty kontroly nad finančními trhy. Ty, ve snaze někam alokovat gigantický volný kapitál, vytvářely pseudofinanční produkty, jejchž skutečná ekonomická hodnota byla nulová. Dokonce se uvádí, že v těch letech byla skutečná hodnota ročního světového produktu asi kolem 55 biliónů dolarů, ale spekulativního kapitálu bylo přes 600 biliónů. To ekonomika planety nemohla utáhnout a došlo ke korekci.

Dnes má černého Petra v ruce rudá totalitní Čína. Ta v době dlouhodobého růstu většiny světových ekonomik přišla s jinou ranou, ve které se skrývá morální hazard s možná ještě horšími důsledky, než si před rokem 2008 střihli bankéři z Wall Streetu. Zcela zbytečně zareagovala na novou nemoc pozdě po dlouhém tutlání a dokonce lékaře, který před ní varoval, ostrakizovala. To, co Rusové předvedli s Černobylem, tak teď předvedli Číňané s Covid - 19.

Na rozdíl od amerického hazardu, následky ruského hazardu v Černobylu a čínského ve Wu chanu hned tak nezmizí. Kdysi komunisté v Sovětském svazu a dnes čínští předvádějí, proč je třeba proti totalitám bojovat. Ony totiž ohrožují svět víc, než svobodné společnosti, kde je zpětná vazba na průšvihy daleko rychlejší a silnější. Tím neříkám, že vždycky účinná.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama