Ing. Hana Doupovcová

  • ČSSD
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,82. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

21.01.2013 10:58:12 - sarka b.

pravomoci senátu

Zeman v jedné z prezidentských debat zmínil, že kdyby mohl, změnil by Ústavu tak, aby se posílila pravomoc Senátu. Mnozí upozorňují, že v současné podobě je totiž nadbytečný. Souhlasíte? A proč vlastně čekáte na iniciativu zvenčí, nebylo by vhodné aby se senát snažil iniciovat posílení svých pravomocí, tak aby mohl skutečně vyvažovat PS?

Odpověď

18.02.2013 11:46:40 - Ing. Hana Doupovcová
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

Dobrý den,

Od vzniku Senátu probíhají diskuse o tom, zda jsou jeho pravomoci dostačující a přicházejí i návrhy na úplné zrušení horní komory pro nadbytečnost. Senát za dobu své existence od roku 1996 prokázal, že je vyvažujícím prvkem na české politické scéně. Volby do Senátu jsou většinové a po dvou letech se vždy volí jedna třetina senátorů ,  orientace  v horní komoře je  pak většinou opačná než je složení v dolní komoře. 

Co považuji za chybu je snadné přehlasování zákonů zamítnutých Senátem. Sněmovně stačí k přehlasování Senátu pouze nadpoloviční většina všech poslanců.

Při vládách, které jsou  udržovány ve sněmovně  většinou jednoho hlasu nedochází k celospolečenské shodě u zákonů, které mají přesah volebního období, ale i přesah generační jako je např. důchodová reforma, církevní restituce. Silová řešení pak nepřiměřeně polarizují českou společnost.