Ing. Ivo Bezecný

mimo zastupitelskou funkci
  • KDU-ČSL
  • Židenice
  • školství
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,16. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10.08.2017 12:00:47 - V.Koloušek

voliči

Starší lidé jsou komunismem poznamenaní a volit je budou asi do smrti. Ale je jich už méně, než mladších lidí, které komunismus tolik nepoznamenala nebo ho vůbec nezažili. Ti ale zase k volbám nechodí. Proč? Kdo za to může? Podceňují politici tuto generaci nebo naopak?

Odpověď

10.08.2017 12:37:01 - Ing. Ivo Bezecný

 V dnešní době už většinou nejde o poznamenání minulostí. Dnešní komunisté mají politický program a ideologii, která se některým lidem (a je jich hodně) líbí a proto je volí. Převažují jistě starší, ale je mezi nimi I dost mladších. Problém je, že volbou komunistů volíme jakýsi ideal, o kterém nic nevíme, a jehož realizace není ekonomicky možná. není prostě možné sloučit demokracii a tržní hospodářství s komunistickými regulacemi a růstem vlivu státu na všechno. To je ta ruska, nebo chcete-li východní, cesta. Komunismus volí občané, kteří mají starch z vlastní odpovědnosti. To je akceptovatelný factor. Těmto občanům je ale potřeba vysvětlit, že volbou komunistů svůj strach z budoucnosti nevyřeší. Realizace komunistického program by vedla pouze k anarchii a hodpodářskému poklesu spojenému z utužením role státu prostřednictvím zesílených regulací. Třeba by byly byty na papíře levnější, ale zase by nikdo nestavěl, takže by jich byl nedostatek. Nedomnívám se, že by komunisté zase ve velkém znárodňovali, ale jsem přesvědčen, že jejich program je cestou k daleko širšímu rozevření nůžek mezi bohatými a chudými a cestou k obecnému nedostatku. Viz ruská cesta nebo cesta některých silně regulovaných zemí - podívejte se třeba do současné venezuely.

Volič nechodí k volbám z několika důvodů. První je, že se má dobře a tak ho to vlastně ani nezajímá. Druhý, že se má tak nebo tak, a všichni politici jsou stejní a stejně se nic nezmění. Třetí, že svoji volbou nemůže nic ovlivnit. Dále ho žádná strana nedokáže oslovit. nebo v minulosti volil, ale strana nebo její představitelé ho zkalamali, tak už na to kašle...Pro řadu lidí jsou volby jen jakýmsi divadlem, na kterém se nechtějí účastnit. V tom ovšem nejsou Češi o moc rozdílní než občané jiných zemí, I na západě od našich hranic se volební účast pohybuje kolem 50-60 %.

Skutečností je, že takové činy jako byla v minulosti třeba opoziční smlouva, ale jakými jsou I neschopnost vzájemné domluvy mezi politiky, neschopnost reflektovat skutečné zájmy voličů a celá řada zbytečných prebend, jímž se politici těší, voliče odrazuje od účasti na veřejném životě, jehož jsou volby součástí.

už jsem kdysi v jednom svém článku naznačil - řešení vidím ve změně system voleb. Přejděme od tzv. poměrného system, až už s jakoukoliv přepočítací metotodou, k system většinovému, v jehož rámci nebudeme volit stranu, ale budeme volit kandidáta systémem vítěz bere všechno. 199 volebních okrsků, 199 vítězů=členů parlamentu. Podobně jako senátní volby. Určitě by se zvýšila zainteresovanost kandidáta na podpoře svých voličů, člen parlamentu by byl daleko vice zodpovědný za své výkony svým voličůma  svému volebnímu okrsku.

Poměrný system byl vybrán z důvodu, aby se zvýšila možnost různých názorových skupin mít své zastoupení v parlamentu a snad aby se zabránilo snadnému získání většiny jednou stranou. Domnívám se, že dnes už tento system vede jen k těžkopádnosti rozhodování na úkor jak rozvoje země, tak I zájmu voličů. Máme pojistky - senát, prezidenta, soudy, tak přikročme k zásadní změně volebního system.