Ing. Jakub Macek

  • Změna
  • Jablonec nad Nisou
  • zastupitel města
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,66. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

11. 5. 2019 16:50:37

Hazard v Jablonci je vyřešené téma

Hazard v Jablonci je vyřešené téma

Po pěti letech nejistoty a dohadů o budoucnosti hazardu v Jablonci nad Nisou je jasno. Zastupitelé schválili vyhlášku, která od srpna 2021 na celém území města zakazuje hrací automaty.

Zásadně k tomu přispělo i úspěšné referendum z ledna 2018. Rozhodnutí zastupitelů je nezvratné, ledaže by proběhlo další platné a závazné referendum, což je nereálné. Navíc z původních 11 kasin jich zůstává už jen 6 a je možné, že brzy skončí i další.

Jsem rád, že tvrdý pouliční hazard můžeme odškrtnout jako vyřešené téma. Už méně mě těší, že se v zastupitelstvu nenašla většina, která by odhlasovala okamžitý zákaz hracích automatů. Bohužel je to pozůstatek minulého vedení města, které se všemi provozovateli kasin uzavřelo smlouvy s velkorysou tříletou výpovědní lhůtou. To se nyní stalo účinným, byť falešným argumentem proti bezodkladnému ukončení tzv. technické hry kvůli domnělým finančním kompenzacím ze strany města vůči kasinům.

Hrací automaty šlo zakázat okamžitě, nikoli až za tři roky, ale nebyla k tomu mezi zastupiteli vůle a odvaha. Hlasy Společně pro Jablonec a Pirátů pro „bezodkladné“ zamezení provozu technické hry, což si přálo 88 % účastníků referenda, nestačily. Vůle občanů tak nebyla vyslyšena. Přesto musím opět vyjádřit přesvědčení, že nebýt referenda, nikdy bychom se konce hracích automatů v Jablonci nedočkali a ani počet kasin by tak výrazně a rychle neklesl, protože kasina by měla neomezeně dlouhou perspektivu fungování.

Na závěr nemohu nezmínit míru pokrytectví dnešní opozice, která nás od voleb ve věci hazardu obviňovala z nečinnosti. Paradoxně stejní lidé, kteří na nás nyní útočí, v minulém volebních období připravili a schválili vazalské smlouvy s provozovateli kasin, které byly postaveny tak, že mnozí nynější zastupitelé, z většiny úplně noví, neměli odvahu je zpochybnit, protože byli strašeni hmotnou a trestní odpovědností.

Ještě jednou však děkuji všem účastníkům referenda, zastupitelům, kteří hlasovali alespoň pro kompromisní návrh vyhlášky, a prosím vás Jablonečany, abyste ještě poslední dva roky strpěli přítomnost hracích automatů, potažmo kasin v našem městě.

Ing. Jakub Macek (Společně pro Jablonec, nez.), zastupitel a člen přípravného výboru referenda

P.S.: Jak jsem již oznámil na Facebooku, 30.4.2019 jsem po pěti letech vystoupil z politického hnutí Změna, nadále však zůstávám v zastupitelském klubu Společně pro Jablonec. Důvodem odchodu ze Změny nejsou názorové či osobní neshody, ale stagnace celostátních aktivit hnutí. Ve veřejném prostoru na všech úrovních budu odteď aktivně vystupovat jako nezávislý (bez politické příslušnosti).

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama