Ing. Jan Zahradil

Řekněme NE evropské federaci!
  • ODS
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,42. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

22.03.2023 10:57:00

Je třeba zanechat eurocentrického mentorování

Je třeba zanechat eurocentrického mentorování

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k evropské strategii vůči Indo-Pacifiku a vztazích se sdružením ASEAN

 Včera plný sál na semináři EIAS (European Institute for Asian Studies) v Bruselu. Mluvil jsem tam o své europarlamentní zprávě o evropské strategii vůči Indo-Pacifiku a o budoucnosti vztahů EU se sdružením ASEAN.

Společné slavnostní zasedání obou institucí k 45. výročí navázání diplomatických vztahů závěrem loňského roku v Bruselu bylo poslední velkou akcí českého předsednictví. Doprovázel jsem tam tehdy premiéra, který absolvoval řadu bilaterálních jednání a letos už brzy vyrazí na velkou asijskou obchodní misi.

Je to nanejvýš potřebné. Jihovýchodní Asie je dnes nejdynamičtějším regionem světa, centrem tzv. Global South, zde se bude rozhodovat o globálním přeskupení sil. EU zatím tápe - např. obchodní a investiční dohodu má uzavřenu jen se dvěma členy ASEAN, Singapurem a Vietnamem.

Pokusy o mechanickou aplikaci našich evropských norem a standardů v zemích se zcela odlišnou tradicí, politickým systémem, sociální strukturou a geopolitickým kontextem se nesetkávají s úspěchem. Je třeba zanechat eurocentrického lidskoprávního a klimatického mentorování, projevit více empatie, pochopení a citlivosti pro realitu multipolárního světa.

Myšlenka strategické autonomie EU (která s válkou na Ukrajině zcela vymizela z veřejné debaty) může najít nové vyjádření právě v našich vztazích s jihovýchodní Asií. Ponechat tuto oblast jen velmocenskému soupeření USA-Čína by bylo chybou.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama