Ing. Jan Zahradil

Řekněme NE evropské federaci!
  • ODS
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,6. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.05.2020 11:05:00

Velitel wehrmachtu a velitel pražského odboje se potkali v Leopoldově

Velitel wehrmachtu a velitel pražského odboje se potkali v Leopoldově

Komentář na facebookovém profilu k paradoxům dějin

8. května, 18 hodin. Před 75 lety vstoupila v platnost kapitulace, co podepsal o 2 hodiny dřív pražský velitel wehrmachtu generál Toussaint, který se tak vzdal veliteli povstaleckých jednotek generálu Kutlvašrovi. Německá armáda se začala stahovat. Jednotky SS se ale odmítly podřídit a pokračovaly v bojích v Praze a okolí až do 12. května.

Toussaint byl po válce vydán zpět Československu a v roce 1948 odsouzen na doživotí. V roce 1955 podepsal spolupráci s StB, dával jim informace o západoněmeckých politicích, za což mu dovolili ve vězení malovat (byl absolventem výtvarné akademie). Obrazy dnes visí ve věznici Na Borech. V roce 1961 byl vyměněn za dva komunistické špiony, chycené v Německu. Zemřel v r.1967 v Mnichově.

Kutlvašr byl odsouzen na doživotí jen půl roku po Toussaintovi, v zinscenovaném procesu. Na svobodu se dostal v roce 1960 při amnestii, ale již rok poté zemřel. Částečně byl rehabilitován v roce 1968, úplně až po roce 1989. V roce 2017 mu prezident republiky udělil Řád Bílého lva in memoriam.

Krutým paradoxem je, že oba se znovu osobně setkali jako vězni v Leopoldově. Prý spolu občas hráli šachy a také vynášeli latríny. Neuvěřitelné.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama