Ing. Jaromír Kohlíček, CSc.

  • KSČM
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,92. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.03.2019 21:34:41

Učitelům s láskou

Učitelům s láskou

Jako žák, student, rodič a prarodič.

 

Před více než 20 lety jsem navštívil Naarden. Hezké starobylé město s pevností a jedním z výsostných území České republiky mimo náš stát. Už tušíte, kde jsem byl na návštěvě? Ano. Byl to památník J. A. Komenského. Stará se o něj místní spolek žen a dokonce se „děvčata“ učí i základům našeho rodného jazyka. V Naardenu zamřel poslední biskup Jednoty bratrské a proto je zde jeho památník.

Všude ve světě na Učitele národů vzpomínají pod latinskou verzí jeho jména. Comenius. Narodil se 28. března 1592. Proto tento den slaví učitelé i žáci a studenti jako den učitelů.

Každý z nás chodil do školy. Největší dojem mají zpravidla prvňáčci z paní učitelky. Já si na svoji paní učitelku Dopitovou z Teplic stále vzpomínám. Samozřejmě – po ní přišli další učitelé  a nejvíc si z nich připomínám naši třídní ze SVVŠ Mariánské Lázně, paní prof. Marii Divíškovou, učila nás chemii  a prof. Bruno Fridricha našeho vyučujícího matematiky a fyziky. Dodnes se na srazech maturantů potkáváme. Bohužel už nepotkám vedoucího diplomové práce – prof. Jana Hlaváče. Při studiích jsem u něj byl v laboratoři „pomvědem“ a za mnohé mu vděčím.

A já? Několikrát jsem doučoval žáky a studenty, učil zahraniční studenty fyziku a mám za sebou konzultantskou roli u řady diplomových prací. Baví mne to, jen kdyby naši vysokoškoláci věnovali větší pozornost gramatice naší rodné řeči!!

Přiznám se, že vím trochu z praxe, že učit není jednoduché. Proto si učitelů velmi vážím a jsem nadšen z mé mladší dcery. Je totiž učitelkou. Vyučuje angličtinu a francouzštinu. Ohlasy jsou výborné a navíc – vidím, že ji tohle poslání vyloženě baví. Znám řadu takových nadšenců a vím, že dobří studenti jsou jejich pýchou. Při besedách na školách v různých koutech republiky je často potkávám.

Tak tedy – naši milí učitelé: Všechno nejlepší ke svátku a mnoho žáků, jejichž úspěchy se budete pyšnit. Ať se vám daří a vidíte uznání i od rodičů vámi vedených dětí.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout