Ing. Jaroslav Míth

  • ODS
  • Praha 4
  • městský radní
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,8. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19. 3. 2019 23:01:00

Galén porazil Hitlera i na vrcholu jeho moci

Galén porazil Hitlera i na vrcholu jeho moci

Všichni známe doktora Galéna z Bílé nemoci. Osamělý člověk, pokoušející se zastavit diktátora. V reálné historii existoval i skutečný Galén.

Německý biskup, který svou odvahou a inteligencí dokázal zastavit Hitlerův zvrhlý projekt.
Mnoho se dnes mluví o rozdělené společnosti. O rozhádané, polarizované společnosti rozdělené u nás i v zahraničí zhruba na dvě poloviny.

To rozhodně nebyl případ nacistického Německa v roce 1941. V té době měl nacismus skoro bezvýhradnou podporu drtivé většiny Němců, ohnisek jakéhosi odporu bylo minimálně. Jedním z těch mála statečných byla část katolické církve. Přestože většina věřících nebo matrikově registrovaných Hitlera podporovala, část duchovních se za nemalých obětí stavěla proti nacismu.

Za dob nacismu existovaly dva rozsáhlé genocidní programy. Holocaust Židů a program euthanazie postižených. Ten program euthanazie začal mnohem dříve než holocaust, před veřejností byl též daleko méně skrýván, resp. byl dokonce propagován.

Biskup August vonGalén se od počátku statečně stavěl proti nacistické ideologii, proti jejím filosofickým základům i proti nacistické praxi. Přiznejme si, že s malým, respektive skoro žádným úspěchem. Většina věřících členů církve se více identifikovala s Vůdcem než s panem biskupem.

Jak se stalo, že najednou tento starý muž dokázal porazit v čelním střetu Hitlera? A to v srpnu 1941, v době, kdy byl nacismus na vrcholu sil, kdy se německé armády vítězně valily Ruskem i severní Afrikou, kdy se zdálo, že konečné vítězství je blízko?

Dokázal to tak, že zjednodušeně řečeno oslovil druhou stranu. Ve svém slavném kázání proti euthanazii ze srpna 1941 totiž nemluvil primárně o postižených a duševně nemocných. On mluvil o válečných invalidech! Mluvil o tom, jak každá rodina má syna, otce, bratra, manžela v armádě, kde slouží své zemi a to mají být utraceni jako myši jen proto, že budou raněni do hlavy nebo se vrátí domů jako invalidé?

Tomu najednou každý rozuměl. Svět mentálně těžce postižených odkázaných v ústavech na pomoc druhých je běžné populaci vzdálený. Ale za stavu totální mobilizace si těžce zraněného blízkého umí představit každý.

Po tomto kázání řada vysokých nacistických hodnostářů žádala Galénovu smrt. Ale Hitler nakonec ustoupil. Pragmaticky zvážil situaci. Program eutanázie byl poté veřejně odvolán.

Biskup Galén vyhrál, protože dokázal oslovit lidi z druhé strany. Hledejme politiky, kteří to dokáží i dnes. Vyhrát jde i ze zadních pozic.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama