Ing. Jaroslav Zámečník, CSc.

  • SLK
  • Liberec
  • primátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,71. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

24.07.2021 8:39:00

Opravy nás přijdou na desítky milionů

Opravy nás přijdou na desítky milionů

Premiér Babiš chce jednat s primátorem Liberce

Premiér Andrej Babiš je připraven jednat s primátorem Liberce Jaroslavem Zámečníkem o pomoci s krytím škod, které o víkendu způsobily prudké lijáky a blesková povodeň. Podle prvních odhadů živel v pátém největším městě ČR zničil infrastrukturu za desítky milionů korun. Událost se naštěstí obešla bez obětí na životech a vážných zranění.

Primátor Liberce se začátkem týdne kvůli rozsahu škod obrátil s žádostí o pomoc při likvidaci následků po bleskové povodni na stát. Poslal kvůli tomu osobní dopis ministrovi průmyslu, obchodu a dopravy Karlu Havlíčkovi, ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové i předsedovi vlády Andreji Babišovi. Jeho úřad reagoval návrhem osobního jednání s premiérem, k němuž má dojít příští pondělí.

„Konečnou výši škody na městském majetku a infrastruktuře ještě neznáme. Některé z následků se navíc projeví až za několik dnů, týdnů a měsíců. Kvituji, že premiér prakticky ihned souhlasil s osobním jednáním. Jsem připraven ho o situaci v Liberci detailně informovat a zároveň pořádat o státní účelovou dotaci, protože opravy nás přijdou na desítky milionů, což je další nečekaná zátěž pro náš rozpočet,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Víkendová povodeň a s ní související škody na majetku a infrastruktuře jsou pro 5. největší město ČR třetí ekonomickou ránou během několika měsíců, což významně zasahuje do jeho hospodaření.

„Dlouhodobě se snažíme řešit výdaje na provoz města a investice zodpovědně a tak, abychom jednali jako dobrý hospodář a zároveň snižovat obrovský dluh, který jsme zdědili po předchozích vládách. Na druhou stranu, ani dobrý hospodář ve svých rezervách nepočítá s tím, že se mu do rozpočtu výrazně negativně promítnou hned tři pohromy za sebou. Nejprve pandemie a propad ekonomiky, záhy extrémní zvýšení cen stavebních materiálů a související prudký růst nákladů na rozdělané investiční projekty, a do třetice ještě povodeň. To vše nás nutí vynaložit z rozpočtu o stovky milionů více, než jsme plánovali,“ upozorňuje primátor Jaroslav Zámečník.

Velká voda poškodila část infrastruktury města. Nejvážnější byla situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova v blízkosti nejstarší zoologické zahrady v ČR.

Asi nejvíce škod živel napáchal ve Fibichově a v Rychtářské ulici, kde došlo k havárii a poškození části potrubí, skruží a propadu zeminy. V místě vznikl několik metrů hluboký kráter. Při prohlídce lokality technici zjistili, že velká voda cestou sebrala obrovské množství větví, klád, kamení a trávy, proto došlo k ucpání kanalizace na několika místech najednou.

Protipovodňový štáb, který zasedal hned v noci ze soboty na neděli, musel dočasně vyhlásit druhý povodňový stupeň.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama