ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

23.12.2013 14:45:51

ČR vítá závěry Evropské rady v oblasti obrany a bankovní unie

ČR vítá závěry Evropské rady v oblasti obrany a bankovní unie

Předseda vlády Jiří Rusnok ukončil účast na dvoudenním summitu v Bruselu, kde se vrcholní představitelé Evropské unie a členských států dohodli na společném fondu pro záchranu bank eurozóny a také na větší koordinaci v oblasti obrany.

Zasedání Evropské rady potvrdilo zřízení společného fondu pro záchranu bank eurozóny. Podařilo se přitom prosadit zásadní změnu, díky níž budou prostředky na sanaci peněžních ústavů poskytovat nejprve samotné banky, nikoli daňoví poplatníci. „Jsme rádi, že trvá ten principiální postoj, že banky budou zachraňovány primárně z prostředků vlastníků,“ sdělil premiér na tiskové konferenci.

Společný fond vznikne postupným slučováním sítě národních fondů. Tento proces upraví dodatečná mezivládní dohoda, o níž se vyjednává za účasti České republiky, která však zatím do bankovní unie vstupovat nebude.

Evropská rada se dále zabývala otázkami bezpečnostní a obranné politiky. „Hlavní smysl je v hledání synergie a úspor prostředků vydávaných na obranu v evropských státech tím, že budeme některé věci dělat společně, což je velmi racionální a my to podporujeme,“ vysvětlil předseda vlády. Česká republika navíc za pomoci Visegrádské skupiny dosáhla toho, že menší a střední podniky obranného průmyslu získají lepší přístup na evropské trhy.

Posledním významným tématem zasedání byl projekt východního partnerství, které zůstává prioritou České republiky. Evropská unie znovu deklarovala svůj zájem o podpis Asociační dohody a Prohloubené dohody o volném obchodu s Ukrajinou. „Základní vzkaz summitu je, že dveře jsou otevřeny, nabídky leží na stole, smlouvy jsou připraveny k podpisu a záleží na ukrajinské straně, jak se rozhodne,“ shrnul premiér Jiří Rusnok.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout