Ing. Jozef Síkela

  • BPP
  • ministr průmyslu a obchodu
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,05. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

28.4.2022 10:31:35 - OtakarT

Plyn z Ruska

Dobrý den, má vláda nějaký plán, jak bude postupovat, když nám Rusko taky vypne plyn? Nebo myslíte, že se nám to nehrozí? A pokud ano, proč? Já myslím, že budeme další na řadě.

Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.

miroslavkukla

Odpověď

25.5.2022 12:42:50 - Ing. Jozef Síkela
Plyn nenakupuje Česká republika jako stát, ale nakupují jej soukromé subjekty a to většinou na německé burze. Zemní plyn k nám fyzicky proudí severní cestou z Německa. Můžeme předpokládat, že se drtivou většinou jedná o plyn z Ruské federace. Doposud (ke dni 6.5.) byly veškeré dodávky nekrácené a bez přerušení.  Vláda resp. Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s plynárenským sektorem a s Evropskou komisí se intenzivně zabývá současnou situací v oblasti dodávek zemního. 

V případě odpojení od dodávek zemního planu z Ruské federace jsou připraveny na úrovni evropských zemí i jednotlivých členských zemí různé scénáře řešení této krizové situace, která je založena na maximální solidaritě členských zemí. Pro scénář úplného zastavení dodávek z Ruské federace do zemí Evropské unie by následné kroky musely představovat celoevropské řešení, spočívající zejména v aktivizaci navýšených dodávek z dalších zdrojů (Norsko, Alžírsko, Střední Asie) a navýšení dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

Ze střednědobého či dlouhodobého hlediska se jedná  nahrazení ruského zemního plynu dodávkami zkapalněného zemního plynu do Evropy a výstavbou nových terminálů na zkapalněný zemní plyn zejména v Německu a Polsku. Česká republika jako vnitrozemská země se zájmem sleduje záměr DE vybudovat nové terminály pro dovoz zkapalněného LNG na pobřeží Severního a Baltského moře a má velký strategický zájem se na těchto projektech podílet formou kapitálového vstupu či pronájmem kapacit. Jako přechodné řešení plánuje i plovoucí terminály.