ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,16. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

18.03.2011 12:54:48 - heliška

Databáze aktuálních údajů z volného trhu s nájemním bydlením

Dobrý den, ráda bych se zeptala na, k čemu bude platná cenová mapa ve sporu s majitelem bytu o výši nájemného, když je to jenom vodítko, byt je přece také jenom zboží a majitel si řekne, kolik za svoje zboží chce. Spíš bych ráda věděla, jestli existuje nějaká představa, za jak dlouho se srovná trh nájemného tak, jako je to jinde v Evropě, díky, holínová

Odpověď

18.03.2011 15:32:49 - Ing. Kamil Jankovský
Mapa nájemného je opravdu připravována jako orientační vodítko, které zachycuje aktuální situaci na trhu. A každý majitel, který chce na trhu se svým „zbožím“ uspět, musí situaci na trhu ve svém jednání zohlednit. Základním problémem, společným pro většinu výtek, je nepochopení účelu a hlavně způsobu tvorby Mapy nájemného. Tato databáze totiž bude schraňovat výhradně aktuální údaje z volného trhu s nájemním bydlením, ne starší než dva roky, které budou řazeny do tří různých kategorií – volně sjednané nájemné, smluvně deregulované nájemné a obecní nájemné. Tyto údaje musí být sbírány z bytů mimo režim regulace, kterých ještě v prosinci 2010 bylo na výše uvedeném území sotva pár desítek tisíc. V lednu 2011 jich tam přibylo více než 400 tisíc a tím se celý trh naprosto zásadním způsobem proměnil. U mnoha z nich navíc stále ještě platí původní „regulovaná“ výše nájemného a majitelé s nájemci její úpravu teprve domlouvají. V mnoha případech tak ještě relevantní data neexistují a budou vznikat v průběhu letošního roku. Vždyť se ve valné většině případů jedná o města a obce, kde se nájemní byty počítají spíše v desítkách, nejvýš stovkách a nikoli tisících.
Co se druhé otázky týče, tak v tuto chvíli je velmi těžké odhadnout dobu narovnávání trhu přesně. Naše odhady se pohybují v rozmezí dvou až tří let.