Ing. Kateřina Konečná

Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • KSČM
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,99. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10. 5. 2019 15:07:24 - Tedy99

Proč Sověti nechtěli, aby nás osvobodili Američani?

Proč SSSR tolik stál o to, aby nás mohl ,,osvobodit“? Američané tu byli dřív, ale z dostupných pramenů vyplývá, že šlo o dohodou mezi USA a SSSR. Jeden si řekne dobře, dohody jsou v politice běžné. Ale když se podíváte, jak to vypadalo v zemích, které osvobodili Američané, a které Sověti, je nutné se ptát, proč nás osvobodili, když nás pak zas obsadili? Protože je jasné, že Češi pak už neměli na výběr. Proč sem vyslali v roce 1968 tanky? To přeci jasně značí o tom, že nás jako suveréna nebrali. Proč nám nutili komunisty a jinde na druhé straně lidé mohli volit svobodně? Těm státům se totiž na rozdíl od nás nyní daří. Vy schvalujete vše, co dělali komunisté za minulého režimu?

Odpověď

29. 1. 2020 14:17:29 - Ing. Kateřina Konečná
Dobrý den. Osvobození Československa Rudou armádou opravdu bylo součástí mezinárodních dohod mezi spojenci a opravdu na tom nevidím nic špatného, naopak to že nás SSSR osvobodilo od fašismu vnímám jako velice pozitivní historickou událost.
Jestli schvaluji vše co se stalo mezi roky 1948 a 1989? Určitě ne, v tomto období se stala celá řada chyb.
Odmítám ale tento černobílý pohled na svět, který tvrdí že vše ve východním bloku bylo špatné a na západě vše bylo v pořádku.
Naopak i přes chyby a nedostatky došlo v ČSSR k obrovskému materiálnímu, vědeckému i kulturnímu rozvoji a docházelo ke rovnoměrnému zlepšování životní úrovně a sociálních jistot.