Ing. Ladislav Kos

  • HPP 11
  • Praha 11
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,74. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

12. 9. 2016 10:09:32

Křižovatka na dálnici D1 „EXIT 4“ - hrozba pro Jižní Město i celý JV Prahy

Křižovatka na dálnici D1 „EXIT 4“  - hrozba pro Jižní Město i celý JV Prahy

Sídlištím Jižní Město, Petrovice, Horní Měcholupy a dalším obcím v okolí hrozí velká dopravní stavba, která se jejich obyvatel, na rozdíl od úseku 511 pražského dálničního okruhu, bezprostředně dotýká. Nebezpečí se jmenuje EXIT 4.

. Jedná se o vysoko kapacitní křižovatku na 3,8km dálnice D1, do které má ze západní strany ústit tzv. Vestecká spojka (její část až k Vestci je již hotová). Jejím logickým pokračováním by pak byla komunikace dříve uvažovaného dálničního okruhu tzv. JVK (jihovýchodní krátká varianta) kolem Milíčovského lesa s přemostěním údolí Botiče na Dobré Vodě a kolem sídliště Petrovice - Horní Měcholupy. Přestože se tedy pražský dálniční okruh posunul na základě četných petic obyvatel do oddálené trasy JVD, tak ve stopě JVK je v územním plánu stále počítáno s kapacitní křižovatkou EXIT 4 a Vesteckou spojkou a kolem Milíčovského lesa je udržován volný nezastavitelný koridor. Komunikace by sice vyhověla zájemcům o stavbu hypermarketů, kteří skoupili kolem křižovatky EXIT 4 pozemky, ale pro obyvatele by měla nedozírné důsledky. Vytvořila by dálniční zkratku vůči dálničnímu okruhu, připojila by kontejnerové překladiště Metrans s provozem kamionů na dálnici D1, navýšila by dopravu v ulicích všech městských částí v okolí, včetně Jižního Města a znehodnotila by zelenou zónu Milíčovského lesa s navazujícím údolím Botiče. Komunikace by měla v podstatě stejně devastující účinky na celý region, jako dálniční okruh JVK. Proti této komunikaci bylo v průběhu mnoha let sebráno pod peticemi více než 40.000 podpisů, přesto je tato komunikace stále zakreslována v územních plánech.

Křižovatka EXIT 4 a Vestecká spojka jsou opět navrhovány v připravovaném tzv. Metropolitním plánu Prahy.

Je velmi pravděpodobné, že při dlouholeté neexistenci Pražského okruhu vznikne tlak na výstavbu této „dálniční zkratky“.

Zastupitelé HPP11 jako jediní z politického spektra Prahy 11 vystupují proti této stavbě, zúčastnili se již v r.2012 svými připomínkami projednávání EIA na křižovatku EXIT 4, vzniklo vydání Jihoměstských novin informující o daném problému. Kauzu budeme dále sledovat s cílem ochránit životní prostředí a rekreační zázemí obyvatel jihovýchodního pražského regionu.

Ing. Ladislav Kos

kandidát do Senátu ve volebním obvodě č.19

koalice „KOS do Senátu“ – Hnutí pro Prahu 11, KDU-ČSL, Zelení, Piráti

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama