Ing. Michaela Šojdrová

  • KDU-ČSL
  • europoslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,87. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.09.2016 22:41:00

Podpořme naše učitele

Podpořme naše učitele

Je jedno, jestli vzpomínáme na školu rádi více či méně, důležité je, že každý z nás se naučil psát, číst a počítat, každý z nás dostal šanci naučit se to, co si pamatujeme ještě dnes.

Samozřejmě, že na našich vzpomínkách se nejvíce podepsali naši učitelé.

Když se dnes opět mluví o navýšení platů učitelů, tak se stydím. Dávno měly být takové, aby motivovaly ty nejnadanější studenty, aby šli učit.  Měla jsem velké štěstí, protože měla jsem výborné učitele, laskavé i přísné, ale naučili. Škola za socialismu byla silně poznamenaná a omezená ideologií, na úkor mnoha dovedností, které  škola může rozvíjet dnes.  Dnes, ani v budoucnu to nepůjde bez dobře připravených a motivovaných učitelů.  Zatímco ve výsledcích vzdělávání podle mezinárodních srovnání 15 letých žáků jsme mírně nad průměrem, v odměňování učitelů patříme mezi nejhorší země v Evropě. Platy učitelů v ČR jsou zhruba na polovině průměru zemí OECD.  Je to smutné, když si uvědomíme, kolik potenciálu ztrácíme.  „Lidský kapitál, který žák získává, závisí na lidském kapitálu jeho učitele a na počtu žáků na učitele,“ napsal  otec teorie lidského kapitálu Gary Becker v 90. letech.  Jestliže od září vzrostou platy učitelům o 6%, je to dobře, ale chtějme pro ně víc.  Pokud chceme od učitelů maximální výkon, přípravu i nasazení, pak jim musíme vytvořit podmínky, včetně platových, aby se při setkáních se svými zahraničními kolegy nemuseli stydět a my s nimi.

Michaela Šojdrová
europoslankyně

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout