Ing. Michal Dvouletý, MBA

zastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
  • Soukromníci
  • Zlínský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,69. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

14.10.2021 16:57:33

Důležitá rozhodnutí není možné dělat za zavřenými dveřmi

Důležitá rozhodnutí není možné dělat za zavřenými dveřmi

Komentář na facebookovém profilu ke komunální politice v Uherském Hradišti

Máme velké štěstí. Žijeme v krásném a prosperujícím městě, jehož historii i současnost nám mnozí jen tiše závidí. Nic ale netrvá věčně a je naší společnou povinností, abychom tuto obrovskou devizu neztratili a naopak přispěli k tomu, aby se i příští generace mohly chlubit tím, že jsou obyvateli Uherského Hradiště.

I naše město čekají nelehké chvíle. Hospodářská krize vyvolaná pandemií covid-19, kterou již dnes tvrdě pociťují peněženky každého z nás, dřív nebo později dolehne také na město a jeho rozpočet. Peněz bude málo, nákupy všeho budou výrazně dražší a vedení města bude muset velmi dobře rozmýšlet, kam bude směřovat peníze daňových poplatníků. Jestli je rozhází na drobné, líbivé, ale pro budoucnost ne tolik významné projekty, nebo si konečně stanoví strategické a dobře promyšlené priority, které zajistí spokojený život občanů našeho města i do budoucna.

Já jsem rozhodně pro druhou variantu. Prioritu musí dostat náročné, avšak o to důležitější investice do dopravní infrastruktury, parkování, dostupného bydlení a kulturně-sportovního zázemí. Jenže skutek utek. Alespoň prozatím. Přestože se kanceláře na radnici stále plní nejrůznějšími koncepcemi, nemohu se zbavit dojmu, že to klíčové – peníze – se stále kutálí jiným směrem.

Jeden příklad za všechny: Radnice vynaložila a ještě vynaloží desítky milionů korun na opravu městských bytových domů v Kollárově ulici. Ano, stav budov byl katastrofální. Ale zároveň nechápu, proč má mít město ve svém portfoliu nadstandardně velké byty o rozloze cca 100 m2. Proč tak velké byty v centru města raději lukrativně neprodá a nesoustředí svou pozornost na budování menších, startovacích bytů pro mladé rodiny?

A ještě jedna neméně důležitá věc. Do budoucího směřování našeho města musíme maximálně vtáhnout jeho občany. Důležitá rozhodnutí není možné dělat za zavřenými dveřmi ani na tzv. „kulatých stolech“, které jsou (řekněme si to narovinu) jen hrou na veřejnou debatu. Že se hlasu lidu radnice bojí, to potvrzuje např. dění kolem záměru na vybudování spalovny komunálního odpadu pro asi 50 obcí z našeho okolí v rámci modernizace uherskohradišťské teplárny. Vedení města totiž opakovaně odmítlo jak vypsání místního referenda, tak alespoň zpracování oponentního posudku, díky čemuž by nejen zastupitelé, ale i veřejnost měla jistotu, že růžová čísla o ekonomické výhodnosti spalovny nejsou jen zbožným přáním lobbistů a manažerů CTZ, pracujících pro většinový nadnárodní německý koncern.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama