Ing. Michal Dvouletý, MBA

zastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
  • Soukromníci
  • Zlínský kraj
  • krajský zastupitel
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -0,69. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.11.2020 14:45:42

Dvouletý (Soukromníci): Peníze patří lidem, ne státu! Ať šetří i úřady

Dvouletý (Soukromníci): Peníze patří lidem, ne státu! Ať šetří i úřady

Peníze patří lidem, ne státu! Proto podporuji zrušení superhrubé mzdy, díky čemuž lidem zůstane v peněženkách víc peněz.

A budou to pak lidé, nikoliv stát, kdo budou rozhodovat, na co konkrétního peníze použijí. Ani na chvilku přitom nepochybuji, že v tomto rozhodování budou moudřejší než vypasený a zpohodlněný stát.

Navíc právě diskuse o zrušení superhrubé mzdy jasně profiluje českou politickou scénu a rozděluje ji na dvě relativně srozumitelné poloviny. Na jedné straně jsou ti, kdo chtějí malý, efektivní a dobře fungující stát, který pro svou činnost potřebuje jen nízké a spravedlivé daně. Na straně druhé jsou pak ti, kteří tradičně volají po velké přerozdělování peněz, zdůrazňují potřebnost zajistit příjmy pro státní rozpočet nebo se „chytře“ maskují za líbivější obhajobu městských a obecní rozpočtů, tedy peněz na lokální investice a spokojený život ať už ve městech či na venkově.

Já společně se Soukromníky jednoznačně patřím do první skupiny a ani na chvilku bych neváhal s hlasem pro zrušení superhrubé mzdy a tedy jednoznačné snížení daňové zátěže.

Zároveň jsem však zodpovědný krajský a městské zastupitel, proto musím říct „B“. Ano, zrušení superhrubé mzdy bude představovat výrazný výpadek příjmů, který Sdružení místních samospráv ČR odhaduje v případě Zlínského kraje na 372 milionů Kč a v případě Uherského Hradiště na 37 milionů Kč. A to jsou pořádné peníze, protože v obou případech jde přes palec zhruba o desetinu veškerých daňových příjmů.  

Zodpovědné řešení by podle mne spočívalo v těchto dvou bodech:
1.    Začít se také na hejtmanství a radnici chovat jako u většiny firem, tedy seškrtat výdaje, hlídat každou korunu, přeorganizovat procesy, propustit nadbytečné lidi, zvýšit produktivitu a soustředit se na výkon, v případě samospráv tedy na co nejvíce efektivní správu a rozumné investice s multiplikačním efektem do lokální ekonomiky.
2.    Otevřít debatu o změně rozpočtového určení daní (RUD), protože stát má na rozdíl od krajů, měst a především menších obcí daleko větší možnosti, kde ušetřit na provozu. Proto by celou tíhu úspor neměly opět odedřít ti nejmenší, ale naopak by měl stát přenechat více vybraných daní na lokální úrovni, aby tak podpořil tlumení dopadů hospodářské recese, tak restart lokální ekonomiky.

Ing. Micahl Dvouletý, MBAzastupitel Zlínského kraje a města Uherské Hradiště
člen předsednictva Strany soukromníků ČR


Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama