Ing. Miloš Zeman

První přímo zvolený prezident ČR
  • BPP
  • prezident České republiky
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.01.2023 9:09:00

Přejme si, abychom nezhloupli

Přejme si, abychom nezhloupli

Projev prezidenta republiky při jmenování nových rektorů

 Vážený pane ministře, vážení páni rektoři,

při tomto jmenování bývá příležitost kromě standardního blahopřání, které ještě jednou opakuji, říci i několik slov, která se přímo nebo zprostředkovaně týkají vaší práce.

Jak dobře víte, v současné době, v době ekonomické krize, se hledá každá skulinka, jak zvýšit příjmy státního rozpočtu, případně jak ušetřit výdaje státního rozpočtu. Nic proti tomu, ale jsou skulinky, které bychom neměli tolerovat, a jednou z nich je bláznivý a často opakovaný nápad zavést školné na veřejných vysokých školách. Jsem velmi rád, že proti tomuto nápadu se postavil zde přítomný pan ministr školství, a věřím, že i vy, jako nově jmenovaní rektoři, proti němu budete v případě nutnosti protestovat.

Důvody jsou celkem zřejmé. Ušetříme několik miliard korun, ne desítky miliard, ale jednotky miliard, což je zanedbatelné množství ve srovnání s obludným schodkem státního rozpočtu. A snížíme šanci na uplatnění talentovaným dětem ze sociálně slabších rodin, které jejich rodiče nebo oni sami raději pošlou do povolání, kde budou moci okamžitě vydělávat, a tak řídit ať už svoji rodinu anebo rodinu svých rodič. Chtěl bych vás tedy znovu vyzvat, zabraňte účetním, kteří se omylem pokládají za ekonomy, protože skutečný ekonom se řídí blahobytem své země, a účetní jenom mechanicky počítá, aniž by domýšlel důsledky svých opatření. Zavedení školného by nás učinilo výrazně hloupějším národem, než dneska jsme. Takže přejme si, abychom nezhloupli.

A ještě jednou vám blahopřeji.

Miloš Zeman
prezident republiky

Pražský hrad, 4. ledna 2023

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama