Ing. Miroslav Balatka

  • BPP
  • Sokolov
  • senátor
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -2,59. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

07.05.2020 6:34:00

Podáme ústavní stížnost kvůli povinným testům na COVID-19 pro pendlery

Podáme ústavní stížnost kvůli povinným testům na COVID-19 pro pendlery

Skupina senátorů v čele s Miroslavem Balatkou (STAN) v tomto týdnu předloží Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení krizového opatření Vlády ČR o podmínkách přeshraničního styku pro takzvané pendlery.

Ústavní stížnost má konkrétně napadnout aktuální opatření, nařizující přeshraničním pracovníkům jednou měsíčně absolvovat hrazené testy na COVID-19.

„Pod stížností, která reagovala na povinné testování přeshraničních pracovníků jednou za čtrnáct dní, jsem již měl 13 podpisů senátorů. Vláda však opatření, které trvalo přesně týden, zrušila a změnila. Takže dávám dohromady znovu podpisy pod novou stížnost,“ doplnil senátor Miroslav Balatka s tím, že i to hovoří o tom, jak chaoticky a nepředvídatelně vláda zasahuje do životů lidí.

„Jsem rád, že podmínky byly nově alespoň trochu rozvolněny. Test jednou za měsíc ale nedává už vůbec žádnou logiku, za 30 dnů se stihnete nakazit a vyléčit. Jediným efektem tohoto opatření jsou pouze další komplikace životů tisíců pendlerů a náklady navíc. Už nyní tráví spoustu času dlouhým ježděním k přechodům, kterých je v současné době otevřeno podstatně méně než obvykle a tráví tam ve frontách hodiny a hodiny času.“

K novému opatření je kritický také poslanec Evropského parlamentu JUDr. Stanislav Polčák. „Nová vládní pravidla přes jisté rozvolnění však i nadále porušují hned několik ústavních principů a záruk našeho právního řádu. Primárně je to princip svobody pohybu a pobytu podle článku 14 Listiny základní práv a svobod, když v souhrnu tato pravidla vytváří nepřiměřené břemeno pro ty občany, kteří mají legitimní důvod překračovat státní hranici, a to z důvodu zaměstnání v zahraničí, výkonu profesní činnosti nebo podnikání, případně návštěvy rodinného příslušníka nebo své nemovitosti. Zadruhé je zásadně dotčeno i evropské právo, jelikož svoboda pohybu a pobytu osob na území EU je základním aspektem občanství Unie, a jejich omezení je možné pouze v nezbytném rozsahu,“ vysvětlil europoslanec Stanislav Polčák. „Některé naše sousední státy, například Slovensko, stanovují pro tyto osoby, tzv. pendlery, mírnější pravidla,“ doplnil.

Od prvních dnů nouzového stavu se obraceli pendleři na Sokolovsku na svého senátora Balatku s dotazy, týkajícími se situace na hranicích. Opatření se často měnila, potřebné informace chyběly, a proto se senátor rozhodl založit  facebookovou skupinu „Pendleři-informační servis pro nouzový stav“, která má v současné době téměř 15 tisíc členů.

Kromě toho senátor Balatka poslal 1. dubna Otevřený dopis ministru vnitra Janu Hamáčkovi s návrhy na změnu podmínek pro přeshraniční pracovníky, který vznikl ve spolupráci s pendlery a občanským sdružením „Pendleři bez hranic“, zastoupeným Janem Průhou. Pod dopis se dále podepsalo dalších 14 senátorů a poslanců parlamentu ČR. Ačkoli má ministerstvo na odpověď 30 dní, nikdo na něj doposud nereagoval.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama