Ing. Ondřej Knotek

  • ANO 2011
  • europoslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,39. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

10. 7. 2019 12:20:33 - Damph

Euroskepticismus

Váš předseda pan Babiš řekl že v EU by se neměla více prohlubovat integrace, ale více pravomocí by měly mít národní státy. Jak to ale chcete udělat když v EU je ANO v jedné z nejvíce prounijní, prointegrační frakci Liberálů? Proč tedy ANO není v nějaké euroskeptičtější frakci?
František Černoch

Odpověď

15. 7. 2019 17:17:10 - Ing. Ondřej Knotek
 Dobrý den, pane Černochu,
 
děkuji Vám za zajímavý dotaz.
V EU jsou skutečně skupiny, které by pokročily v integraci co nejrychleji a v co nejvíce oblastech. Ono to ale úplně reálné není. Proč? Protože by to nebylo akceptovatelné velkou částí veřejnosti napříč různými státy. A podruhé proč? Protože základní myšlenky a vlastně integrační základy v EU jako svoboda pohybu osob, zboží, kapitálu a služeb by nebyly naplněny. Na vnitřním trhu si nejsme zatím rovni. A z toho co jsem mohl odsledovat za posledních x let stále platí, že čím více jste z východu, tím větší je šance, že se na vás někdo bude dívat skrz prsty. A to není stabilní prostředí pro širokou integraci.  
Druhá věc je, že výzvy nečekají. Obchodní války, sucho, ekonomická migrace, ...  jsou zde a je v zájmu EU najít společné řešení a využít sílu všech 28 států. 
Naše frakce Renew Europe je liberální a prounijní, to ale neznamená, že chceme vytvořit evropský superstát - i z výše popsaného to prostě není ani možné. Naše frakce prosadila páteřní projekt "Obnova Evropy" jako součást dohody o klíčových postech v institucích EU, který má výše popsané nedostatky a spoustu jiných negativních věcí odstranit. Je to v souladu s programem hnutí ANO pro EU - hovořili jsme o Restartu Evropy, o předefinování a  o návratu ke kořenům. A tento přístup se díky členství ve frakci Renew Europe (dříve ALDE) nastartoval. Samozřejmě, jsme na začátku a budeme muset být ostražití, abychom ty klíčové zájmy obhájili a nic nezmeškali.