Ing. Patrik Nacher

  • ANO 2011
  • Hlavní město Praha
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,89. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

26. 8. 2019 11:14:09 - kapsicin

Diskriminace invalidů a držitelů ZTP .

Dobrý den člene Podvýboru pro sociální služby a osoby zdravotně postižené. Jak je možné,že uznaný invalidní důchodce nemá automaticky přiznán statut ZTP a ZTP invalidní důchod ? Proč je invalidům odepřena tato významná pomoc,která není jen parkovacím místě ,ale hlavně o finanční úlevě na daních ,jízdném... ? Proč dovolíte takovouto diskriminaci ? Děkuji za odpověď. M. O.

Odpověď

16. 9. 2019 11:39:15 - Ing. Patrik Nacher
Dobrý den,

o přesnou odpověď na Váš dotaz jsem požádal předsedu NRZP ČR Mgr. Václava Krásu, s kterým již více než dvacet let spolupracuji. Jeho odpověď je následující:

Průkaz ZTP nebo ZTP/P není přiznáván automaticky lidem, kteří mají nějaké zdravotní postižení a třeba i plný invalidní důchod. Tento průkaz je poskytován pouze lidem, kteří mají velké obtíže s mobilitou. To znamená, že nikam nedojdou, nebo pouze malý kousek, nejsou schopni překonat schody, nemohou jezdit veřejnou hromadnou dopravou, protože nedojdou na zastávku, nebo nenastoupí do autobusu, protože tam jsou schody a podobně. Často jsou lidé v invalidním důchodu pro Crohnovu nemoc a podobně, kdy ti lidé jsou pohybově zcela zdrávi, ale z hlediska pracovního uplatnění se těžko pro ně najde uplatnění. Invalidní důchod totiž vyjadřuje míru ztráty pracovních schopností, nikoliv však mobilitu a podobně. Je to striktní náhrada za mzdu a nikoliv jakási kompenzace za zdravotní postižení.

Patrik Nacher