Ing. Petr Beitl

  • ODS
  • Liberecký kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,4. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

06.11.2020 9:11:11

Proč se nesrovnávají počty testovaných a pozitivních lidí správně?

Proč se nesrovnávají počty testovaných a pozitivních lidí správně?

Už osm měsíců jsme neustále českými médii i některými politiky bombardováni čísly, na jejichž základě vznikají příběhy a témata, která matou a děsí veřejnost, zejména tu seniorskou.

 Jde o denní srovnávání počtů osob infikovaných koronavirem, které zachytilo testování. Tyto informace a jejich šiřitelé ale úplně ignorují fakt, že POČET TESTOVANÝCH OSOB SE VELMI ZÁSADNÍM ZPŮSOBEM DENNĚ MĚNÍ.

V minulém týdnu například se počet provedených testů pohyboval mezi 20 až 47 tisíci. Vypovídajícím parametrem by tedy měly být oba denní údaje -  počet testů a počet zachycených pozitivně testovaných nebo jednoduše poměr těchto čísel v procentech.

Je zarážející s jakou zarputilostí už osm měsíců opakují česká média i někteří politici v souvislosti s covidem soubor číselných informací, který na první ani na druhý pohled nedávají smysl.

Tristní je, že ministerstvo zdravotnictví má tyto údaje přehledně uvedeny na webových stránkách, jen je opsat. I tady je ale malá past. Z nevyjasněného důvodu, má informace o celkovém počtu testů, půldenní zpoždění za informací o počtu nakažených. V honbě za rychlostí zveřejnění informací, jsou potom zveřejňována data bez vypovídající hodnoty. A co je horší, tato data přebírají téměř všechny sdělovací prostředky včetně veřejnoprávních. Informace ze středy 4. 11. o tom, že v týdenním porovnání klesl počet nově pozitivně testovaných osob z 15.664 na 12.088, je bez doplňující informace naprosto zavádějící.

Pokud chcete relevantní informace, musíte si je tedy na stránkách ministerstva zdravotnictví sami vyhledat.

Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví – kompletní statistiky COVID 19

https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19?utm_source=general&utm_medium=widget&utm_campaign=covid-19

Na koronavirus nebo s koronavirem?

Stejným problémem je i velmi závažná informace o počtech osob, které zemřeli s koronavirem, bez ohledu na příčiny jejich úmrtí. Statisticky se opravdu pracuje s tímto parametrem, nikoli s počtem zemřelých na koronavirus, jak bez skrupulí zveřejňuje třeba internetový portál iDnes.  Jsem za to, že je potřeba šířit respekt vůči závažným onemocněním. Tohle je ale spíše šíření paniky.

Správná definice je opět umístěna např. na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním COVID‑19 po jednotlivých dnech zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na COVID‑19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, a k jejichž úmrtí došlo v rámci hospitalizace či mimo ni.

A pro srovnání – zjednodušený pohled nejčtenějšího internetového zpravodajstvi:

https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky#infikovanych

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama